Agregátor obsahu
Zpět Kraj a Mladá Boleslav se dohodly na vstupu města do Standardů dopravní obslužnosti. Omezení veřejné dopravy naopak nejspíše čeká Tišice, Všetaty a Byšice
Po dlouhých jednáních, která trvala déle než rok, se Středočeský kraj a Mladá Boleslav dohodly na vstupu města do krajského systému Standardů dopravní obslužnosti. Kraj a město během těchto jednání definovaly potřebnost a vytíženosti jednotlivých spojů, stejně jako podmínky smluvní dokumentace.
Odlišná situace je naopak u obcí Tišice, Byšice a Všetaty. Středočeský kraj tak reaguje na skutečnost, že vedení obcí a městyse stále nepřistoupilo na Standardy dopravní obslužnosti a více než rok trvající jednání nevedly k žádnému výsledku. Cestujícím v těchto obcích by pak sloužil nižší počet autobusových i vlakových spojů. Kraj nadále deklaruje, že je připraven k okamžitému jednání a v tomto smyslu dnes informoval i dotčené obecní úřady a úřad městyse.
„Příčinou je neochota vedení obcí a městyse přistoupit do systému SDO,“ připomíná možný scénář Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy a pokračuje: „Staly by se černými pasažéry v celém systému PID, což by nebylo fér vůči takřka všem ostatním obcím a městům Středočeského kraje s výjimkou města Kladna. Jako objednavatelé regionální dopravy proto přistoupíme k regulaci počtu spojů autobusů o i osobních vlaků tak, abychom vyhověli základním principům schváleným v rámci zavedených standardů,“ konstatuje Petr Borecký.
Jednání mezi krajem a vedeními samospráv trvala více než rok. Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) tedy dnes, prostřednictvím datové schránky, všechny tři samosprávy informovala o tom, že v případě, že by se nakonec rozhodly změnit své stanovisko, aby o tom kraj závazně informovaly nejpozději do pátku 18. 8. 2023. „Toto datum je dáno lhůtami Správy železnic pro vydání konečného návrhu jízdního řádu pro příští rok. V případě pozdější případné změny stanoviska nejsme schopni garantovat znovuzavedení zastavování spojů dříve, než při následující celostátní změně jízdních řádů v červnu, resp. prosinci 2024,“ míní Petr Borecký. „Postupujeme partnersky, nikoliv mocensky. Jsme stále připraveni ohledně řešení dopravy věcně jednat. Poskytujeme zástupcům obce i městyse dostatek času na případné přehodnocení. Stále však trvám na tom, že pravidla platí pro všechny stejně.“
Pakliže nebude výzva k přehodnocení vyslyšena, změny se projeví 10. prosince 2023, tedy s každoroční změnou jízdních řádů. „Podobně delší jednání kraj zaznamenal i v Příbrami anebo Mladé Boleslavi. Města však příslušné smlouvy již poslala do rad a zastupitelstev. Včera jsme například na jednání rady schválili patřičné smlouvy s Mladou Boleslaví,“ uzavírá Petr Borecký.
V systému SDO je zahrnuto více než 95 procent měst a obcí Středočeského kraje, které se tak podílejí se na financování kvalitní regionální dopravy v našem kraji.
Možná omezení
- - Vybrané vlaky linek R43 a S3 budou Všetaty, Tišicemi a Byšicí pouze projíždět anebo jízdu ukončí/začnou v Neratovicích (Os 9520, Os 9522 o sobotách a svátcích, Sp 1540, Os 9526, Os 9528, Os 9530, Os 9532, Os 9534, Os 9536, Os 9538, Os 9540, Os 9523, Os 9541, Sp 1543, Os 9543, Os 9525, Sp 1545, Os 9527, Os 9533, Os 9535, Os 9537)
- - Autobusová linka 472 z Tišic do Mělníka nebude posílena (již od 3. 9.)
Naše projekty
Portály, které by vás mohly zajímat
Středočeské inovační centrum
Podpora inovací a podnikání
Středočeský platební portál
Snadné placení poplatků obcím a spolkům
Participativní rozpočet pro obce
Obecní participativní rozpočet snadno a přehledně
Bezpečný Středočeský kraj
Aktuální bezpečnostní situace v kraji
Portál krizového řízení
Středočeská centrála cestovního ruchu
Kam vyrazit ve středních Čechách
Integrovaná doprava Středočeského kraje
Informace o veřejné dopravě Středočeského kraje.
Vzdělávací institut Středočeského kraje
Vzdělávací institut Středočeského kraje
Portál příspěvkových organizací
Portál pro příspěvkové organizace
Dopravní portál
Veřejné zakázky
Přehled uveřejněných veřejných zakázek, jejichž zadavatelem je Středočeský kraj
Elektronický dotační portál Středočeského kraje
Prostřednictvím Elektronického dotačního portálu (EDP) je možné podávat žádosti o poskytnutí dotací, darů a návratných finančních výpomocí v rámci jednotlivých pravidel a programů z rozpočtu Středočeského kraje