Zpět Pozvánka na Regionální fórum podpory investic do bydlení pro Střední Čechy

Fórum přinese informace o Programu Dostupného bydlení, který dovoluje získat dotace a zvýhodněné financování pro obce, kraje i právnické osoby mimo veřejný sektor. Jelikož je dostupné bydlení směřováno na širokou škálu budoucích nájemců (od domácností s příjmem do 8. příjmového decilu, mladé lidi, pracovníky ve školství, sociálních službách a další, nabízí se tedy možnost vytvořit nebo rozšířit obecní bytový fond.

Podporovány jsou realizace novostaveb, rekonstrukce objektů, konverze prostor v nebytových budovách, ale tam kde to dává smysl i koupě budov nebo bytů pro rozšíření kapacity bydlení pro podporované skupiny a také případně vaše zaměstnance. Pokud rekonstruujete smíšený objekt, dotace a úvěr lze směrovat jen na poměrnou část, kde jsou podporované byty, nemusí se jednat jen bytové domy.

RÁMCOVÉ PARAMETRY PROGRAMU DOSTUPNÉ BYDLENÍ
- limit 250 mil Kč pro obec/žadatele a to i na více projektů, spodní limit není zatím určen.
- poskytnutí až 90% prostředků uznatelných nákladů na dostupné bydlení (od 25% dotace a zbytek financování s úrokem, aktuálně 1,7%).
- církev může prostředky využít na development, rekonstrukce objektů pro bydlení nebo i nákup objektů a jednotek.
- příjemce dotace musí pronajímat dle podmínek výzvy tedy za nižší nájem z variant – nákladové nájemné (model se finalizuje) nebo dle mapy MFČR (Interaktivní cenová mapa), případně znaleckým posudkem.
- realizovat jdou dostavby, vestavby, konverze rod. domů na bytové apod.
- projekt novostavby nebo rekonstrukce musí mít stavební povolení, aby mohl získat prostředky (stavební povolení získáno do 6/2026)
- podávání výzev bude rámcově cca od 1.10.2024
- doba udržitelnosti projektu je doba splácení úvěru, tedy minimálně 20 let, po tuto dobu se musí dodržovat podmínky programu.

Regionální fórum se koná v Praze dne 15.10.2024.

Přihlásit se lze ZDE

Regionální centra podpory investic do bydlení

Přílohy:

1) Program Dostupné nájemní bydlení