E-sborník z kazuistické konference Sociální služby a obyčejné lidské cítění

Dne 6. a 7. 9. 2021 se konala na Novotného lávce v Praze kazuistická konference Sociální služby a obyčejné lidské cítění. Bylo pro nás velkým potěšením takovou akci uspořádat s Vámi a pro Vás. Podtitul byl zvolen s odkazem na úvodní paragrafy občanského zákoníku: „Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění." Přijde nám, že se náš záměr povedlo naplnit, mohli jsme slyšet a diskutovat celou řadu různých způsobů, jak musejí poskytovatelé postupovat, když chtějí zajistit podporu a péči potřebám klientů, tak aby zajistili důstojnost a obyčejnému lidskému cítění to svědčilo. Máme radost, že leckdy vznikly i diskuse, že se věci dají dělat jinak, a mohli jsme se tak navzájem inspirovat, ptát se a odborně se posouvat.

Za to moc děkujeme!

Kazuistika poskytování sociálních služeb dětem s bájivou lhavostí v rámci nízkoprahového zařízení pro děti a mládež

  • Organizace: SEMIRAMIS z.ú.
  • Přednášející: Lenka Dokládalová Bednářová, absolventka Pedagogické fakulty UHK, preventivní práci s dětmi se věnuje od roku 2011, posledních 7 let v rovině sociálních služeb. Stála při zrodu nízkoprahového zařízení pro děti a mládež N klub v Nymburce i Mnichově Hradišti. Jako odborná ředitelka organizace se věnuje především metodickému vedení preventivních služeb pro děti, rodiny a školy SEMIRAMIS z.ú.
    Bc. Kamila Kašová, DiS. - absolventka Univerzity Hradec Králové obor sociální práce, s dětmi a mladými lidmi pracuje od roku 2015, poslední 3 roky jako sociální pracovník v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež N klub.
  • Název příspěvku: Kazuistika poskytování sociálních služeb dětem s bájivou lhavostí v rámci NZDM

Bájivá lhavost nejen u klientů nízkoprahového zařízení pro děti a mládež představuje bariéru, se kterou se pracovníci musejí naučit pracovat. Příhody jako z "bondovky" a negativní reakce ostatních na ně. Hluboká vnitřní nejistota klienta a schopnost pracovníka udržet si nadhled a profesionální přístup. Opakované možnosti, častá selhání. Škála emocí od lítosti po zlost. To vše vstupuje do vzájemného vztahu, do poskytované podpory a pomoci, do poskytování sociálních služeb. 

Prezentace ZDE.

Kazuistiky formální a neformální péče o lidi s demencí v domácím prostředí

  • Organizace: A DOMA z.s
  • Přednášející: Mgr. Jana Pomikáčková - sociální pracovnice v osobní asistenci
  • Název příspěvku: Z domácího prostředí do zařízení a zpět

Kazuistika je zaměřena na klientku osobní asistence a její dceru (pečující), která využívá podpory multidisciplinárního týmu projektu pro neformálně pečující v rámci organizace A DOMA. Kazuistika odkazuje na funkční spolupráci mezi osobní asistencí, neformálně pečující a projektem Dva životy - Praha. Díky této spolupráci může být klientka opečovávaná v domácím prostředí, kde se cítí lépe, a nikoliv v zařízení, ve kterém strávila určitý čas v průběhu roku.

Prezentace ZDE

  • Organizace: Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s
  • Přednášející: Iveta Jánková, DiS. - koordinátor cílové skupiny v projektu pro pečující osoby "S námi to zvládnete!", pracovník Denních stacionářů v Milovicích a Lysé nad Labem, dlouholeté zkušenosti s prací s lidmi s demencí.
    Bc. Lenka Pavelková - vedoucí střediska Nymburk a koordinátor sociální a zdravotní péče, původní profesí zdravotní sestra, bakalářské studium v oboru sociální práce, 20ti leté zkušenosti v oboru, provázanost služeb, spolupráce s rodinami
  • Název příspěvku: S námi to zvládnete!

V rámci kazuistiky je představen příklad dobré praxe nastavení provázanosti formální a neformální péče o osoby s demencí v domácím prostředí, nastavení podpory a pomoci neformálním pečujícím, nastavení provázanosti sociálních a zdravotních registrovaných služeb. Zároveň je představen inovativní projekt pro pečující rodiny a úloha POSEZu při práci s neformálními pečovateli.

Prezentace ZDE

  • Organizace: Clementas Mlékovice
  • Přednášející: Andrea Faltysová - kvalifikace sociálního pracovníka, v sociálních službách působím již 15 let, nyní ředitelka Domova, předtím vedoucí oddělení koncepce sociální práce a vzdělávání na MPSV
  • Název příspěvku: Kazuistika formální a neformální péče o lidi s demencí v domácím prostředí

První kazuistika se týká situace klientky s exekucemi a řešení celkové situace, do které bylo potřeba zahrnout také hendikepovaného syna. Druhá kazuistika se týká klienta, který se po aktivním přístupu k jeho situaci mohl vrátit do svého přirozeného sociálního prostředí.

Prezentace ZDE

Kazuistiky osob s psychiatrickou diagnózou v nepříznivé sociální situaci - klient dlouhodobě sám bez odborné podpory/chybějící odborná péče pro lidi v místní síti

  • Organizace: Prostor plus, o. p. s.
  • Přednášející: Ondřej Nešetřil - terénní pracovník, sociální antropolog, praxe 5 let
    Jitka Plachá- terénní pracovník, sociální antropolog, praxe 7 let
    Alena Zárubová- terénní sociální pracovník, praxe 13 let
  • Název příspěvku: Kazuistiky osob s psychiatrickou diagnózou v nepříznivé sociální situaci - klient dlouhodobě sám bez odborné podpory/ chybějící odborná péče pro lidi v místní síti

Tři kazuistiky uživatelů terénních sociálních programů. Popis spolupráce s uživateli služby s psychiatrickou diagnózou-obtíže, chybějící služby/dle potřeb klientů, chybějící podpora pro klienty po hospitalizaci, dlouhé termíny při soudním určení opatrovníka, nedostupnost akutní psychiatrické péče.

Kazuistiky poskytování sociální služby dětem s potřebou podpory v oblastni duševního zdraví 

  • Organizace: Kolpingová rodina Smečno
  • Přednášející: Barbora Šustíková DiS. - vedoucí odlehčovací služby pro děti s PAS; Mgr. Lenka Dolníková, metodik kvality služby
  • Název příspěvku: Kazuistika pečujícího o dítě s poruchou autistického spektra

Prezentace ZDE

  • Organizace: Pro zdraví 21 z.ú.
  • Přednášející: Mgr. Zdeňka Hylasová Benešová - sociální pedagožka, psychoterapeutka, zakladatelka a ředitelka organizace Pro zdraví 21 z.ú. poskytující komplexní zdravotní, sociální a pedagogické služby
  • Název kazuistiky: Představení praxe Multidisciplinárního týmu duševního zdraví pro děti a adolescenty

Příspěvek představuje zkušenosti z pilotního projektu Multidisciplinárního týmu duševního zdraví pro děti a adolescenty, který vznikl v Berouně jako nová služba pro děti v rámci Reformy psychiatrické péče. Seznamuje stručně se systémem práce multidisciplinárního týmu dětského duševního zdraví při poskytování komplexních zdravotních, sociálních a pedagogických služeb a předkládá kazuistiky multidisciplinárního vedení případů podpory dětí a adolescentů s duševním onemocněním nebo s rizikem duševního onemocnění.

Prezentace ZDE

Kazuistiky osob se sluchovým postižením

  • Organizace: Česká unie neslyšících, z.ú.
  • Přednášející: Martin Novák - přednáší o problematice osob se sluchovým postižením, vzdělání vysokoškolské, praxe cca 12 let v sociálních službách
  • Název příspěvku: Posuzujme osoby se sluchovým postižením vždy individuálně

Osoby se sluchovým postižením nemůžeme házet do jednoho pytle, existuje spousta různých skupin uvnitř této skupiny z nichž řada má různé komunikační preference. Co jednomu vyhovuje může být pro druhého omezující.

Prezentace ZDE.

Kazuistiky osob ve vysoce náročné krizové životní situaci

  • Organizace: SEMIRAMIS z.ú.
  • Přednášející: PhDr. Karla Zradičková Šafránková - psycholožka se zkušeností práce z pedagogicko psychologické poradny, soukromá terapeutická praxe, výcvik v systemické psychoterapii, pracuje v poradenském páru s Miroslavem Zavadilem v rámci Centra rodinného poradenství
    Bc. Miroslav Zavadil, DiS. - sociální pedagog, adiktolog, rodinný terapeut, ředitel organizace SEMIRAMIS z. ú., výcvik v rodinné terapii psychosomatických poruch, pracuje v poradenském páru s Karlou Zradičkovou Šafránkovou.
  • Název příspěvku: Od četra k ďáblu

Představení unikátního modelu poradenské práce s rodinami v náročných životních a tedy i vztahových situacích. Pracujeme s rodinami, které tak různě bloudí systémem zdravotních, sociálních a psychologických služeb a stále nenachází vhodnou formu pomoci. Jsou to rodiny náročné, bezmocné, zraněné, naštvané, často ve vztahových krizích, v rozvodových řízeních, s potížemi jak u dospělých, tak u dětí. Tyto rodiny často slyší, že do vybrané služby nepatří, nejsou připravené, případně terapeuticky zralé.
V takovýchto rodinách a jejich příbězích nejdou dělat zázraky a velmi často nekončí happy endem. Nicméně i takovéto rodiny si zaslouží šanci nalézt místo, kde spolu mohou mluvit tak, jak to doposavad nebylo možné a o věcech, o kterých nebylo možné.

S každou naší rodinou v péči pracujeme v poradenském páru složeném z ženy a muže. V rámci příspěvku se rádi podělili o specifika práce s výše uvedenými rodinami, o zkušenosti ze spolupráce dvou poradců, a to vše na příkladu vybraných kazuistik, kde jsme byli nejenom úspěšní, ale kde se nám práce z našeho pohledu také nedařila. Jedná se o témata rizikového chování dětí i rodičů, dramatického rozvodového řízení, neobvyklých psychosomatických symptomů apod.

  • Organizace: Domácí hospic Nablízku, z. ú.
  • Přednášející: Markéta Vaněčková – vrchní sestra domácího hospice, v jehož péči se neoddělitelně potkává zdravotní a sociální péče o lidi v samém závěru života a jejich blízké. Po maturitě na SZŠ absolvovala pomaturitní specializační studium v oboru kardiologie a intenzívní medicíny. 13 let pracovala v nemocnici na JIP, poté několik let v domácí péči. V domácím hospici Nablízku působí od jeho vzniku v roce 2015
  • Název příspěvku: Kazuistiky osob ve vysoce náročné krizové životní situaci

Nevyléčitelná nemoc v závěrečné fázi, neodvratná blízkost umírání a smrti - té vlastní i mého blízkého, touha prožít doma společně dny, které zbývají - to je vysoce náročná krizová situace, do které tým domácího hospice denně vstupuje. Skutečné příběhy z hospicového doprovázení klientů dávají nahlédnout, že zdaleka nejde jen o "držení za ruku", ale o skloubení profesionální zdravotnické a sociální práce, v němž ovšem nechybí lidská blízkost.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Domov Na Hrádku, poskytovatel sociálních služeb
  • Přednášející: Eva Kozlíková - VŠ vzdělání, obor sociálně pedagogická asistence, má 11 let praxi v sociálních službách - začínala v přímé péči a po dokončení studia pracovala jako sociální pracovnice a v současné době vykonává práci sociální pracovnice a metodika
  • Název příspěvku: Příběh sourozenců

Příběh sourozenců, kteří zažili domácí násilí, za doprovodu policie se dostali do zařízení sociální péče. Jejich příběh se dále odehrával v domově seniorů. Jejich cesty se nakonec rozdělily úmrtím jednoho z nich. Následoval návrat do přirozeného prostředí a po nějaké době opětovné umístění do sociální služby.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Domov Unhošť, poskytovatel sociálních služeb
  • Přednášející: Jaroslav Foist - VŠ, 10 let sociálním pracovníkem v DS
  • Název příspěvku: Kazuistika osob ve vysoce náročné krizové životní situaci

Manželský pár nastoupil do DS ve velmi kritické situaci. Neměli vlastní dům (přišli o něj v exekuci - z viny rodinných příslušníků i vlastní). Žili v nájmu - aby jej zaplatili, nemohl si jeden z páru (žena) ani pořizovat potřebné léky, poněvadž na ně neměli. K jídlu měli 1 rohlík denně. Když byli společně přijati do DS, byli velmi šťastní a vděční. Věřili, že všechno špatné je za nimi a budou mít klid. To však bylo jen na chvíli. Rodinní příslušníci zneužili jejich důvěry, neinformovanosti a citu k nim a "uvrtali" je do dalších peněžních půjček (Provident atd.). Věděli dobře, že rodiče nebudou schopni splácet, přesto je to nezastavilo. Poté, co je pak po nějakém čase kontaktoval telefonicky a pak i osobně exekutor, velmi těžko to snášeli. Přestože jim nic nezabavil, žádný majetek neměli a důchod by jim nestačil ani na pokrytí nákladů spojených s pobytem (i bez srážek) celou dobu to těžce nesli a nemohli se s tím smířit. Vážně nemocná partnerka se velmi zhoršila a po krátké době zemřela. Partner pak necelý rok po ní. Formou diskuse by mělo být - Jak uchránit uživatele DS před zneužíváním vlastními rodinnými příslušníky.

  • Organizace: EDA cz, z.ú.
  • Přednášející: Mgr. Magdaléna Kostelecká, vystudovala Speciální pedagogiku na PedF UK, pracuje jako poradkyně rané péče. Zajímá ji využití IT v sociálních službách
  • Název příspěvku: Dlouhodobá a akutní krize v rodině klienta

Příběh rodiny, která se stala našimi klienty necelé 3 roky po předčasném narození syna M. Dle vyjádření rodiny, maminka o těhotenství nevěděla přibližně do 5. měsíce. M. se narodil ve 28. gestačním týdnu. Po porodu byl 7 minut kříšený, později u něj byla diagnostikována dětská mozková obrna, centrální postižení zraku, mikrocefalie a epilepsie. Mezi hlavní cíle, které jsme s rodinou vytyčili, patřilo zajištění zrakové stimulace, pomoc při shánění speciálních pomůcek a nalezení vhodného denního nebo předškolního zařízení. Během poskytování služby došlo k nervovému zhroucení M. otce, který se z přítomnosti rodiny a po požití omamných látek ohrožoval na životě. Matka nás v krizové situaci kontaktovala. Po vyřešení akutní krize využil otec naší služby psychologické podpory a pomoci, při které došlo k odhalení dlouhodobější rodinné krize. Následně si rodina nastavila strategie pro zvládání psychických a rodinných problémů. Služba byla ukončena pro dosažení hranice věku dítěte. V té době byla maminka opět těhotná.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Laxus z.ú.
  • Mgr. Lukáš Verner - poradenský pracovník Centra poradenských služeb pro obviněné a odsouzené Laxus z. ú., psychoterapeut v Respondeo z.s., psychoterapie v rámci projektu „Jak na konflikty ve vztazích"
  • Název příspěvku: Příklady sociální reintegrace osob se závislostním chováním opouštějících výkon trestu odnětí svobody

Problematika reintegrace osob opouštějící výkon trestu odnětí svobody je jednou z důležitých oblastí sociální práce, zvlášť v kombinaci s látkovou i nelátkovou závislostí. Na konkrétních příkladech budou prezentována důležitá témata v této oblasti (příprava na propuštění již během výkonu trest odnětí svobody, aktuálními situace na trhu práce, možnosti a meze při jednání s úřady apod.). Posluchači budou seznámeni s možnostmi jednání s propuštěnými osobami a rozsahem postpenitenciární péče.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Lomikámen, z.ú.
  • Přednášející: Petra Zemanová - vystudovala sociální a pastorační práci na ETF UK, v sociálních službách se dlouhodobě věnuje službě sociální rehabilitace. Je vděčná za to, když ji klienti pustí do svého života a můžu jít kus cesty s nimi a provázet je
  • Název příspěvku: Život jak na houpačce

Příběh o životě, který je jako na houpačce. Pořád nahoru a pak dolů a někdy i hodně hluboko. Dětství, kde to všechno začalo, nestálo za nic a pak už se rozjela ta sinusoida velkého trápení, bolesti, snahy to ukončit, spousty hospitalizací na psychiatrii a na druhé straně obrovské síly, humoru a energie k životu, kterou v sobě tenhle člověk má. V příspěvku se podíváme na to, po jakých cestách klienta v rámci multidisciplinárního týmu a služeb sociální rehabilitace a chráněné bydlení organizace Lomikámen, z.ú. doprovázíme, aby šel co nejvíc po rovině.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: LUMA MB, z.s.
  • Přednášející: Martina Brzobohatá, magisterské vzdělání (Univerzita Hradec Králové), obor vychovatelství dětí a dospělých. Zakladatelka a ředitelka občanského sdružení Jekhetani Luma - Společný Svět (2003) - nyní (pokračovatel) LUMA MB, z. s., vedoucí sociálních služeb + sociální pracovnice. Autorka a vedoucí řady projektů zaměřených na integraci sociálně vyloučených osob do společnosti.
  • Název příspěvku: Kazuistika osob ve vysoce náročné krizové životní situaci

1.  Případ 10 let trvajícího opatrovnického řízení o výchově a výživě nezletilého dítěte.
2.  Případ 3 nezl. dětí, ohrožovaných jejich rodiči, svěřených do péče jejich babičky, která byla následně rodiči dětí též ohrožována.
3.  Případ nezl. dětí, jimž není možné zajistit povinnou předškolní docházku jinak nežli distanční formou, přičemž ke zvládnutí této formy vzdělávání nemají rodiče dostatek kompetencí.
4.  Případ 3 nezl. dětí v péči neslyšícího otce, jemuž roky na úřadech tlumočila jeho nezl. dcera (od útlého věku), a který hospodaření s financemi a výchovu 3 dcer nezvládá.
5.  Případ matky s nezl. dcerou, která před domácím násilím uprchla ze slovenské romské sociálně vyloučené osady a nyní s nezl. dcerou žije zcela bez příjmů u svých příbuzných v sociálně vyloučené lokalitě v ČR.

Prezentace ZDE

  • Organizace: Náruč z.s.
  • Přednášející: Simona Petrejová - vedoucí Centra sociální rehabilitace Náruč, kde je poskytována sociální služba pro lidi s duševním onemocněním. Spolek Náruč zároveň provozuje kavárnu Modrý domeček, kde jsou nabízeny pozice na chráněném trhu práce a cateringovou výrobnu
  • Název příspěvku: Kazuistiky osob ve vysoce náročné krizové životní situaci

J. je přes 40 let. Klientem našeho CSR je od 2019, kdy ho k nám přivedl jiný náš klient, u kterého J. přebýval na ubytovně. Přál si poradit a pomoct s vyřešením své velmi nepříznivé dluhové situace, ale postupně vyplouvaly na povrch další problémy, které bylo potřeba řešit. J. žil jako bezdomovec, neměl žádné doklady ani rodný list, bylo potřeba vyřešit trvalé bydliště na OÚ, zajistit potravinovou pomoc, pokusit se najít pro něj bydlení a především začít komplexně řešit jeho zdravotní stav. Komunikace s J. byla zpočátku velmi složitá, je hodně uzavřený, úzkostný a nedůvěřivý k okolí. Je v péči psychiatrické ambulance, kde se léčí s úzkostnou poruchou a depresemi. Vlivem posttraumatické stresové poruchy trpí pocity viny a vlastní neschopnosti. Má tendence izolovat se od lidí, je zcela pasivní a má za sebou několik sebevražedných pokusů. Narodil se předčasně matce alkoholičce, s diagnózou dětská mozková obrna a díky naprosté absenci s tím související potřebné péče trpí mnoha zdravotními problémy. Už řadu let ho provází úporné bolesti hlavy, které s jeho diagnózou souvisí. Velmi špatně chodí, má postiženou pravou část těla, pravou ruku má spastickou a navíc trpí poškozením zraku. Je od dětství plně invalidní bez výhledu na zlepšení zdravotního stavu, pobírá invalidní důchod 3.stupně. Navíc jeho rodinné zázemí bylo naprosto nefunkční. Celé dětství i v rané dospělosti až do smrti rodičů byl soustavně fyzicky i psychicky týraný, což mělo negativní vliv na vývoj jeho osobnosti a vyústilo v posttraumatickou stresovou poruchu, s jejímiž následky se potýká dodnes. Jeho otec ho několikrát donutil vzít si půjčky u různých nebankovních společností, které nikdo nesplácel. Po smrti otce (matka zemřela dříve) pan J. díky nevědomosti a strachu, aby nepřišel o bydlení, převzal po otci dědictví, jehož součásti byly i vysoké dluhy. O bydlení v exekuci tím pádem stejně přišel a stal se bezdomovcem, kterému zůstaly jen dluhy, které J. velmi trápí (dluhy byly mimo jiné důvodem jeho suicidálních pokusů) a snaží se stále narůstající exekuce ze svého nízkého invalidního důchodu splácet. Na běžný život mu zbývá jen minimum finančních prostředků. Dluhovou situaci jsme se rozhodli řešit oddlužením, ale díky splátkám v insolvenci by J. neměl finanční prostředky na zaplacení ani té nejlevnější ubytovny. Proto jsme se rozhodli pokusit se mu pomoct vypsáním veřejné sbírky na jeho podporu.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Proxima Sociale
  • Přednášející: Ivana Hanová - sociální pracovnice, 3 roky v organizaci Proxima Sociale - nejprve NZDM, nyní SAS, zájmy psychologie, umění (i aktivně), cestování, publikační činnost jen z předchozí praxe v jiném oboru
  • Název příspěvku: Domnělý otec jediným rodičem od narození syna.

Kazuistika se týká klienta, vystaveného v rychlém časovém sledu velmi zatěžujícím a krizovým situacím. Tato konkrétní kauza byla i z části veřejně medializována.
V základu se jedná o otce nově narozeného dítěte, který byl od jeho narození nucen se o dítě plně postarat, neboť matka byla od porodu hospitalizována a posléze v nemocnici zemřela. Otec nebyl s matkou oddán a nebyl ani uveden v RL dítěte. Otec se chtěl od počátku o dítě starat a mít ho ve své péči.Kromě problematiky, logicky vyplývající ze samotné kauzy, čelil ještě navíc mnoha souvisejícím i vedlejším náročným situacím a problémům. Tato kauza je velmi specifická vzhledem k obsahu i rozsahu společné práce s klientem.

  • Organizace: Diakonie ČCE - středisko Praha
  • Přednášející: Alena Kunová - poradkyně rané péče, speciální pedagožka. Od roku 1994 pracuje ve službě raná péče, kterou v Diakonii zakládala. Spolupodílela se na definování obsahu a způsobů poskytování služby, a na prvních standardech kvality. V současné době je předsedkyní Správní rady Asociace rané péče ČR - profesní organizace, sdružující poskytovatele rané péče
  • Název příspěvku: Raná péče spolu a pokaždé jinak.

Trvání rodičovských obav, pochybností a nejistot týkajících se diagnózy dítěte v raném věku, perspektiv jeho vývoje, kvalita opory ze strany rodiny a přátel, další životní okolnosti. To vše ovlivňuje a do značné míry určuje průběh služby raná péče. Kazuisticky pojednané srovnání průběhu rané péče u dvou rodin s dětmi raného věku z cílové skupiny naší služby: s mentálním, pohybovým, kombinovaným postižením, opožděným vývojem nebo poruchou autistického spektra.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: EDA cz, z.ú.
  • Přednášející: Jana Jelínková -  vzdělání - Zdravotně sociální fakulta v Českých Budějovicích - Rehaabilitační, psychososciální péče o postižené - bakalářské studium. Praxe v Rané péči necelé 2 roky
  • Název příspěvku: Posílení rodičovských kompetencí díky prožité krizi

Jedná se o úplnou rodinu se dvěmi dětmi. Starší syn 6 let z předchozího vztahu tatínka, mladší syn M. 2 roky. Maminka introvertní povahy s nejistotou v rodičovských kompetencích. M. se narodil s viditelnou zrakovou vadou - velmi úzkou oční štěrbinou. V prvních měsících života se opakovaně vracely záněty močovodu, byl velmi často hospitalizován. Současně byla řešena tříselná kýla, která byla operativně odstraněna. Problémy s močovodem vyústily v reimplantaci močovodu.
Zrakový problém M. se maminka pokoušela řešit souběžně s dalšími zdravotními komplikacemi. U mnoha očních lékařů se setkala s odpovědí, že se jedná o kosmetickou vadu a bude řešena nejdříve po druhém roce života M. Časté zdravotní komplikace, hospitalizace a návštěvy lékařů maminku velmi psychycky vyčerpávaly. Každé další odmítnutí u očních specialistů maminku uvádělo do větší deprese a pocitu bezmoci. Ve chvíli, kdy měla maminka pocit, že již neví, jak dál, rozhodla se pro neobvyklou věc, pro ni velmi náročnou. Nafotila M. a fotky rozeslala po očních lékařích a pracovištích po celé ČR, s žádostí, zda se najde někdo, kdy by se M. oční vadou chtěl zabývat. Rodině se podařilo spojit s Klinikou dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie v Brně, kde proběhla operace ke korekci zrakové vady. Zároveň rodina začala spolupracovat s RP Eda CZ, z.ú. Hned po přijetí do Rané péče se podařilo maminku propojit s uznávanou oční lékařkou, která přijala M. do péče. S maminkou dále řešíme podporu po psychologické stránce a v získávání jistoty rodičovských kompetencí. Současně pracujeme na zrakové stimulaci, rozvoji zrakové percepce, orientace v prostoru, podporu při okluzní terapii.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Romodrom o.p.s.
  • Přednášející: Hana Joglová, vedoucí sociálních služeb pobočky Romodromu ve Slaném, sedm let praxe v oboru
    Kristýna Bojić, pracovnice sociálně aktivační služby pro rodiny s dětmi, na této pozici jeden rok
  • Název příspěvku: Otec tří dětí v náročné životní situaci

Otec tří nezletilých dětí se ocitl v těžké životní situaci. Opustila ho partnerka - matka dětí. Nejstarší chlapec není jeho biologickým synem. Ze dne na den zůstal s dětmi bez prostředků. Veškeré sociální dávky byly vázány na matku. Rozkrokování zakázky a postupné naplnění cílů.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Romodrom o.p.s.
  • Přednášející: Eva Vernerová, sociální pracovnice
  • Název příspěvku: Exekuce jako důsledek sociálního vyloučení a možné ztráty bydlení

Jedná se o sociální práci s 3-generační rodinou, které hrozí ztráta bydlení a sociální vyloučení v důsledku zadlužení. Klientka navštívila dluhovou poradnu v době, kdy pobírala rodičovský příspěvek jako matka samoživitelka a žila spolu se svou 3-letou dcerou a matkou důchodkyní v domě, jejíž většinový podíl byl vydražen. Sama je vlastníkem menšinového podílu a je ohrožena další exekucí. Cílem sociální služby bylo dosáhnout podání odporu a projednání pohledávky u soudu, aby byla pohledávka zpochybněna. Po půl roce korespondování se soudem se podařilo žalobu zamítnout. Souběžně s tím jsme zjistili, že exekutor matce naší klientky nadále neoprávněně strhává srážky z důchodu i po ukončení dražby a nový většinový vlastník namísto dohody o užívání nemovitosti podsunul klientce k podpisu dohodu o uznání dluhu. Rodina žije v existenční tísni. Z pohledu ÚP je příjem společné domácnosti vysoký, výše srážek z exekuce se však nezohledňuje a nový vlastník nevydal matce klientky nájemní smlouvu. Nepodílí se ani na údržbě domu a cílí na získání zbylého podílu klientky nekorektním způsobem.

Prezentace ZDE.

Kazuistiky péče o lidi s vážným duševním onemocněním (SMI) v domácím prostředí

  • Organizace: CDZ Brandýsko
  • Přednášející: Mgr.et Mgr. Klára Komrsková, od roku 2014 pracuje v organizaci Fokus Praha, z.ú. (Nyní v centru duševního zdraví v Brandýse jako sociální pracovník). V rodičovské pauze dodělala magisterské vzdělání v oblasti sociální politiky a sociální a práce a v oblasti řízení zdravotních a sociálních zařízení. Rovněž je nyní účastníkem psychoterapeutických výcviků v systemické a narativní psychoterapii a v hypnoterapii.
  • Název příspěvku: 1. Asertivní práce s klientem v ochranné ambulantní léčbě, 2. Příklad spolupráce více subjektů a společná tvorba podpůrné sítě

1. Klientka léčena s paranoidní schizofrenií kontaktovaná v průběhu ústavní ochranné léčby, spolupráci odmítá. Na žádost opatrovníka kontaktujeme klientku po propuštění v jejím domácím prostředí v rámci asertivního kontaktu navazujeme vztah. V průběhu několika měsíců po propuštění následuje vysazení medikace, markantní zhoršení psychického stavu, dekompenzace, verbální agrese. I přes opakovaná oznámení soudu od ambulantního psychiatra od opatrovníka, že klientka maří soudní rozhodnutí o amb. léčbě, i přes popis aktuálního stavu klientky, soud nevydává žádná opatření.

2. Klientka léčena u ambulantního psychiatra od r. 2016 s paranoidní schizofrenií. Žije se svou dcerou a svými rodiči v rodinném domě. V době kdy dcera nastupuje do školy, začíná mít klientka potíže s udržením rodičovských kompetencí, které se týkají podpory dcery v plnění školních povinností. Tyto potíže se násobí v době distanční výuky, kdy klientka svou dceru nejprve nechce a následně již nedokáže přimět k povinné docházce a k plnění školních povinností. Důsledkem je zapojení sociálně právní ochrany dětí na podnět základní školy. OSPOD hrozí předáním dcery do diagnostického ústavu a rovněž následuje i dekompenzace stavu matky. Jak v takovém případě může pomoci case management v centru duševního zdraví?

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Fokus - Komunitní tým Kladno
  • Přednášející: Jaroslava Skučková, sociální pracovnice, přes 30 let praxe v práci s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním ve Fokusu, předtím pracovala na psychiatrickém oddělení v nemocnici Most a v denním stacionáři také jako sociální pracovnice
    Jakub Tomeš, pracovník v sociálních službách, ve Fokusu pracuje 4 rokem, v sociálních službách pracuje přes 8 let na různých pozicích, student 3 ročníku ETF UK v oboru Sociální a pasotrační práce, spoluzakládající člen Peer Klubu v organizaci Kaleidoskop
  • Název příspěvku: Pan Karel ''klient, kterého nikdo nechce'' - práce s klientem s kombinovaným znevýhodněním

Pan K. byl klientem různých komunitních týmů přes 6 let. Vyrůstal bez otce pouze s matkou, matka střídala partnery, kteří ovšem většinou odcházeli kvůli chování klienta. Klientovi bylo diagnostikováno závažné duševní onemocnění - paranoidní schizofrenie, mentální postižení a později se stal závislý na alkoholu. Během svého života se opakovaně dostával do psychiatrických nemocnic a na protialkoholní léčení, bohužel však bez dlouhodobých výsledků, protože v léčbě nechtěl setrvávat delší dobu. Nebyl schopen se řídit pravidly, které často nechápal, v nemocnici neměl dobrou pověst. Komunitní tým kontaktovala jeho ambulatntní psychiatrička společně s klientovou matkou. Zakázkou byla aktivizace klienta - pomoct mu s hledáním práce, případně s výplní volného času. Spolupráce byla od začátku velmi náročná, službu odmítal, vzhledem k častým konfliktům s okolím byly intervence s klientem spíše situační než dlouhodobě plánovatelné. Vzhledem ke kombinaci klientových znevýhodnění nebylo možné pro klienta najít vhodné služby, které by dokázaly naplnit jeho potřeby - zejména práci a bydlení - a zároveň ulehčit matce v péči o syna.

  • Organizace: FOKUS Mladá Boleslav z.s.
  • Přednášející: Mgr. Veronika Křičková DiS., oblastní ředitelka středisek Kolín, Nymburk FOKUS Mladá Boleslav z.s., VŠ vzdělání, psychoterapeut v KBT
    Mgr. Dominika Zvolenská DiS., vedoucí terénní týmu středisko Kolín FOKUS Mladá Boleslav z.s., VŠ vzdělání
  • Název příspěvku: 1. i 2. kazuistika- začlenění klientů s diagnózou schizofrenie po dlouhodobé hospitalizaci zpět do života

Prezentace 1. ZDE, 2. ZDE.

  • Organizace: Lomikámen z.ú.
  • Přednášející: Monika Razímová - sociální pracovnice, 10 let praxe v sociální službách, začala jako dobrovolník volnočasových aktivit v AD Lochovice, poté se stala vedoucí AD Lochovice - azylové bydlení pro ženy v tísni, následně se začala jsem sem věnovat lidem s duševním onemocněním. Má svojí soukromou praxi - psycho-sociální poradna a profesionální kouč, kreditovaný výcvik kouče od ICF
  • Název příspěvku: Neobyčejně normální

Neobyčejně normální příběh o jednom člověku, kterému bylo dost ouvej a o lidech, kteří mu byli nablízku aneb o atace psychotického onemocnění, sociální práci, medicíně, vztazích, důvěře, spolupráci, domově i nemocnici a trochu také o věcech mezi nebem a zemí. Obsahem příspěvku bude sdílení dobré praxe doprovázení klienta v krizi prostřednictvím multidisciplinárního týmu organizace Lomikámen, z.ú.

Prezentace ZDE.

Kazuistika péče o postižené děti a dospělé s chováním náročným na zvládání (tzv. problémové chování)

  • Organizace: Clementas
  • Přednášející: Renata Prokešová, vzdělání vysokoškolské, praxe cca 10 let ve zdravotnictví, cca 15 let v sociálních službách, aktivní prezentace i pro APSS, odborné články
  • Název příspěvku: Multidisciplinární péče o klienta s kombinací diagnóz a následky alkoholismu. Vývoj péče v průběhu několika let. Změny v chování, přístupu personálu a poskytovatelů péče až do období aktuální stabilizace

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Národní ústav pro autismus, z.ú.
  • Přednášející: Kateřina Šulcová, ředitelka domova se zvláštním režimem pro osoby s poruchami autistického spektra. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, pedagogickou fakultu, vzdělávací program Speciální pedagogika. V Národním ústavu pro autismus (dříve APLA Praha, střední Čechy, o.s.) pracuje od září 2007, nejprve jako osobní asistentka v odlehčovacím bytě, posléze v terénní službě osobní asistence, kde jsem po nějaké době fungovala jako koordinátor služby. Od roku 2010 jsem trvale přešla do služby domova se zvláštním režimem, kde již několik let pracuji jako ředitelka služby
  • Název příspěvku: Pořád stejný, i když jiný

Kazuistika klienta s PAS, s chováním náročným na péči a s obsedantně kompulzivní poruchou, který do našeho Domova nastoupil s velkými úzkostmi, potřebou být zamykaný ve svém pokoji a neochotou vycházet kamkoliv mezi více lidí. V průběhu pobytu v naší službě se z něj stal mladý muž, který si umí užívat života velmi podobného svým vrstevníkům.

  • Organizace: Oblastní charita Kutná Hora, Středisko na Sioně
  • Přednášející: Irena Řezníčková Šenkapounová, VŠ obor sociální práce, výcvik KBT, 15 let praxe
  • Název příspěvku: Kazuistika o dítěti s problémovým chováním, průlom života, co se daří a nedaří
     
  • Organizace: Vyšší Hrádek
  • Přednášející: Simona Pulkrábkvá, vysokoškolské vzdělání, praxe v sociálních službách 21 let
    Petra Živná, vyšší odborná škola, praxe v sociálních službách 15 let
  • Název příspěvku: Kazuistika péče o dospělého člověka s mentálním postižením a problémovým chováním v domácnosti v komunitě

Přednáška se zabývá kazuistikou péče poskytované dospělé ženě s mentálním postižením a projevy problémového chování. Žena je uživatelkou pobytové sociální služby domov pro osoby se zdravotním postižením poskytované v běžné domácnosti v komunitě. Přednáška uvádí informace ze života ženy v rodinném prostředí, projevy chování uživatelky při poskytování uvedeného druhu pobytové služby a možnosti pracovníků ke kvalitní a uspokojivé podpoře uživatelky.

Prezentace ZDE.

Kazuistiky poskytování služby lidem, pro něž je obtížné najít službu z důvodu jejich způsobu života

  • Organizace: Centrum služeb Slunce všem o.p.s.
  • Přednášející: Viktor Šafránek, vedoucí STD, Blanka Špičková, vedoucí CHB, SR
  • Název příspěvku: Kazuistika uživatelky

Rodinná anamnéza: Slečna Ji. pochází z Plzeňska. Před nástupem do školy žila s rodiči. Rodina se o J. nedokázala postarat, proto jí umístily do dětského domova. Slečnu J. osvojila adoptivní rodina. V průběhu života jí rodina naučila vést přiměřený životní standard (kulturu bydlení, oblékání, společenské chování, vzdělání). V roce 2008 slečna J. ve spolupráci požádala o službu CHB. Poté byla umístěná do CHB ve Stochově. Na víkend jezdila ke své rodině. 2009 byla slečna J. přeřazena do jiného bytu, v jiném městě. S tím začaly problémy v chování, kde odmítala vstát z postele, jíst, pít, hovořila, že jí nebaví život. Její matka byla nešťastná z chování její dcery. Bylo přislíbeno, že se slečna J. vrátí zpět do Stochova. 2010 onemocněla její matka. Opět nastalo zhoršení chování slečny J. z důvodu, že nemůže navštěvovat svojí matku v nemocnici. Souvislosti s tím se objevilo nechutenství, rozvoj zvracení. Byla několikrát hospitalizovaná v nemocnici, ze které utíká a poté se zase vrací. Také se léčila několikrát v léčebnách, kam utíká a vrací se. Její adoptivní matka zemřela, slečna J. je zoufalá. Slečna J. podala výpověď ze zaměstnání, utíká, nic jí nezajímá. Ke svému adoptivnímu otci se nemůže vrátit. Její otec je starší muž a neprojevuje zájem o již dospělou dceru. Slečna J. je celá nešťastná z této situace, mívá zlé sny. Neví, jak se má vyrovnat s tím, že nikoho nemá.

Osobní anamnéza: Slečna J. s aktuální úrovní duševních schopností ve stádiu s lehkou retardací. Jak říká literatura, u dospělých odpovídá mentálnímu věku 9 – 12 let. Slečna J. má hlavní potíže, zejména znatelné problémy se čtením a psaním. Rozvoj sociální dovedností má od dětství zpomalen, je opožděno používání řeči, slovní zásoba je malá. Má také i psychické problémy, výkyvy nálad, které má již od mládí. Hlavní obtíže se projevily ve školní docházce. Také její osobnost je poznamenaná letitým životem v sociálních službách.

Slečna J. nedosáhla nezávislosti v osobní péči (jídlo, mytí, oblékání, hygienické návyky). Není schopna vykonávat domácí práce. Je nezaměstnatelná. Není schopná jednoduchého zaměstnání.

Také na tomto postižení má vliv dědičnost nebo špatné prostředí. Má lehce opožděnou jemnou a hrubou motoriku, má slabší paměť.

Slečna J. se obtížně přizpůsobuje kulturním tradicím, normám a očekávání. Není schopna se vyrovnat se s požadavky společnosti. Nedokáže samostatně řešit problémy plynoucí z nezávislého života, jako je získání a udržení si odpovídajícího zaměstnání, či jiného finančního zabezpečení, zajištění úrovně bydlení, zdravotní péče apod.

Největší životní sny a touhy: Slečna J. si přeje bydlet v CHB, buď v Unhošti, nebo někde jinde a hlavně chce být zbavena svéprávnosti. Podle ní jí to ulehčí její život.

Popis uživatelky byl rozdělen do pěti oblastí: Život v CHB: Slečna J. bydlí v CHB, kde má k dispozici vlastní jednolůžkový pokoj s vlastním sprchovým koutem a WC. Tento pokoj jí zaručuje dostatečné soukromí, má od pokoje vlastní klíč.

Další místnosti jsou společné, jako je kuchyně s jídelnou, kterou využívají současně i další uživatelé, které využívají služby CHB.

S rodinou ani s jinými příbuznými kontakt neudržuje. Na návštěvy nikam nejezdí. Plně využívá služby CHB. O svůj pokoj se neumí postarat. Využívá služby jako je úklid, neumí si vyprat, vyžehlit, neumí si uvařit jídlo ani nakupovat. Tyto činnosti zabezpečuje s pomocí pracovníků v přímé péči.  Také hygienu dodržuje pod dohledem personálu.

Společný život: Slečna J., dle nálady vyhledává společnost, okruh lidí, které má ráda. Špatně si zvyká na nové zaměstnance nebo cizí lidi. Většinou vyhledává samotu. Den tráví ve svém pokoji, který jí zabezpečuje její ochranu a klid před ostatními uživateli. Na procházky chodí s doprovodem personálu, ale hlavně, když má náladu.

Dříve navštěvovala společenské a kulturní akce, v současné době se jim vyhýbá.

Vzdělávání: Slečna J. se v mládí vzdělávala. Je vyučena. V současné době slečna J. má možnost se zapojit do pravidelného vzdělávání uživatelů, jako je opakování znalostí psaní, počítání a čtení. Poskytujeme rozvíjet zájmy a záliby podle vlastní volby uživatele. Umožňujeme uživatelům, provozovat zájmové aktivity i o samotě, kterou i slečna J. a využívá.

Pracovní uplatnění:

  1. Zajišťují se pomocné práce v rámci provozu zařízení (pomoc při úklidech)
  2. Práce v rámci smluvního vztahu
  3. Práce v domácnosti – nácvik (příprava jídla, stolování, praní, žehlení)
  4. Práce v dílnách (práce se dřevem, textilem, barvou, drobným materiálem
  5. Vytvářejí se výrobky, kde uplatňují vlastní tvořivost

Slečna J. je v současné době nezaměstnatelná. Není schopná jednoduchého zaměstnání na manuální zručnosti. Slečnu J. nelze zaměstnávat pracemi, jako jsou praktické nebo teoretické, včetně nekvalifikované nebo málo kvalifikované manuální práce. V minulosti pracovala na zkrácený úvazek. Zapojovala se do pomocných úklidových prací. Ale v průběhu doby se slečně J. zhoršil její zdravotní stav. Její psychický stav neumožňoval pracovat celý týden. Nakonec pracovní poměr ukončila na vlastní žádost. Slečna J. nemá motivaci, proč by měla pracovat. Její důchod a příspěvek na péči ji zabezpečují poplatit služby, které využívá. I její malé kapesné, které jí zbývá, jí nepřinutí v pracovní činnosti. Její vysvětlováno, že není možné být celý den na pokoji, nebo v posteli. Jsou světlé výjimky, kdy slečna J. slíbí, že se zapojí do aktivit, ale je poté delší období, že se trápí, přemýšlí, že opustí naše zařízení, nejí a nepije.

Zdraví a bezpečnost: Slečna J. má psychické problémy. Své zdravotní problémy konzultuje se svým lékařem. Na procházky chodí za doprovodu zaměstnanců. Necítí se dobře v neznámém prostředí a nemá ráda cizí lidi. Cítí se bezpečně v CHB.

Vztahy a sociální kontakty: Slečna J. je spíše samotářská, spoustu času tráví na pokoji. S ostatními uživateli nevychází, má pouze své oblíbené kamarády a zaměstnance.

Naše zařízení napomáhá uživatelům v rozvoji sociálních vztahů. Podporujeme kontakty uživatelů s jinými uživateli. Také uživatelé mají možnost se stýkají  s lidmi, kteří nemají zdravotní postižení. Je umožněno všem uživatelům se zapojit do společných aktivit, které napomáhají žít všestranný život.

  • Organizace: Laxus z.ú. (Centrum poradenských služeb pro obviněné a odsouzené, Ambulantní centrum)
  • Přednášející: Mgr. Aleš Vaněk, vedoucí sociálních služeb, rodinný a individuální terapeut, lektor
  • Název příspěvku: Práce s osobami v náročné životní situaci v důsledku užívání návykových látek

Cílem příspěvku je na základě průřezových témat kazuistik klientů v konfliktu se zákonem, kteří se do VTOS dostali v důsledku užívání návykových látek, přiblížit práci s osobami v náročné životní situaci. Představení individualizovaného přístupu v práci se závislými, reflexe potřeb, rizik a možností změny v kontextu systému péče o uživatele legálních i nelegálních drog. Diskuse o efektivitě trestu jako nástroji změny a exkluzi klientů se záznamem v rejstříku trestů.

Prezentace ZDE.

  • Organizace: Magdaléna, o.p.s.
  • Přednášející: Mgr. Šárka Čmelíková, adiktolog, 4 roky praxe v terénním programu Magdaléna, o.p.s.
    Mgr. Ivana Petrlová, adiktolog, praxe 4 roky v adiktologické ambulanci
    Bc. Daniela Jandová, adiktolog, zdravotní sestra, praxe 13 let v adiktologických službách
  • Název příspěvku: Případová spolupráce terénního programu a adiktologické ambulance

Kazuistika ukazuje spolupráci mezi terénním programem a adiktologickou ambulancí na konkrétním případu klientky J. (40 let). Jana nejdříve vyhledala služby terénního programu. Kromě výměny injekčního materiálu využila i možnosti adiktologického poradenství a následně předléčebného poradenství. Služby terénního programu využívala přibližně dvakrát měsíčně po dobu čtvrt roku. Na počátku spolupráce jí byly nabídnuty i služby adiktologické ambulance a přibližně po měsíčním kontaktu se objednala k první konzultaci. Aktuálně J. využívá služeb jak terénního programu, tak adiktologické ambulance a plánuje nástup na detoxifikační jednotku.

Prezentace ZDE.

Kazuistiky předlužených osob - příčíny, dopady a sociální práce s těmito osobami

  • Organizace: Člověk v tísni o.p.s.
  • Přednášející: Helena Šebková, DiS., v organizaci Člověk v tísni pracuje od roku 2016 jako dluhová poradkyně a metodička dluhového poradenství pro středočeskou pobočku, aktuálně vede tým dluhových poradců v osmi lokalitách Středočeského kraje
    Mgr. Lubomíra Hédlová, DiS., v organizaci Člověk v tísni pracuje na pozici dluhové poradkyně od prosince 2019, věnuje se zejména mapování pohledávek, přípravě insolvenčních návrhů, asistenci v rámci insolvenčního řízení a mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů u finančního arbitra, dále působí jako externistka na Fakultě umění a architektury
  • Název příspěvku: Práce s předluženými klienty

Jaké je to žít v neustálém strachu z příchodu exekutorů, inspektorů inkasních agentur, pod tlakem telefonátů věřitelů, a jak se probouzí do nového dne lidem v holých místnostech, kteří přišli o celý svůj příjem? Co všechno ztratí, jaké dopady to má na jejich život, život jejich blízkých, duševní zdraví, vztahy, práci, příjmy? Nakolik se do této situace dostali vlastní vinou a nakolik jsou na vině nezodpovědné činy jejich partnerů, dětí, kterým ručili za půjčku a přišli tak o nemovitosti? Do jaké míry se na jejich situaci podepsaly systémové chyby a v minulosti nulová regulace poskytovatelů úvěrů, kteří úvěrové podmínky často balili do nesrozumitelných textů a z desetitisícových půjček jim za pár měsíců vznikly statisícové dluhy? Jak se žije více než sedmi stům tisícům lidem v ČR s nařízenými exekucemi a jejich blízkým? A nakolik jsou klienty i jiných sociálních služeb? Cílem příspěvku je představit na několika klientských kazuistikách, jak se do situace, kdy člověk není schopen dostát svým závazkům, může dostat prakticky každý, jak vznikají astronomické dluhy, co se skrývá za pojmem dluhové poradenství a jaká komplexní péče je uživatelům služby dluhového poradenství poskytována.

Prezentace ZDE.

Na cestě ke kompetencím

  • Organizace: ALKA, o.p.s.
  • Přednášející: Mgr. Šimon Puškár, vysokoškolské vzdělání v oblasti sociální práce
  • Název příspěvku: Na cestě ke kompetencím

Kazuistika je zaměřena na spolupráci s mladým mužem se zdravotním postižením, který před započetím intenzivní spolupráce projevoval na jednu stranu obrovský zájem a nadšení z nově získaných kompetencí, na straně druhé ale neprojevoval žádnou iniciativu ani zájem o vlastní budoucnost. Popisujeme naši spolupráci jak jsme začínali s budováním bezpečného prostředí a formulováním cílů, konkrétně v oblastech stravování, hygieny a komunikace. Následně pak představujeme některé naše postupy v těchto oblastech a jejich výsledky. V závěru se zmiňujeme o důvodech současné stagnace, plánování další spolupráce a očekáváních, se kterými do ní vstupujeme.

Sociální práce s klientem s duševním onemocněním v rámci oddlužení

  • Organizace: Romodrom, o. p. s.
  • Přednášející: Bc. Lenka Strouhalová, soc. pracovnice OSP
  • Název příspěvku: Kazuistika sociální práce s klientem s duševním onemocněním v rámci oddlužení

Příspěvek reflektuje spolupráci s klientem trpícím chronickým duševním onemocněním, který se obrátil na službu odborné sociální poradenství, zaměřující se na dluhovou problematiku, aby řešil své předlužení. Klientem je muž ve věku 30 let, který od adolescence trpí závažným duševním onemocněním, je mu přiznán ID III. stupně. Žije na ubytovně, snaží se hledat práci, ale dlouhodobě bez úspěchu. Před několika lety mu zemřel otec, o kterého klient pro jeho onemocnění pečoval. Je předlužený – dluhy pocházejí z úvěrů i z nedoplatků za výdaje spojené s užíváním bytu, které si koupil za zděděné peníze. O byt dle svých slov následně přišel podvodem – nebyla mu za něj vyplacena domluvená kupní cena. Žije v nestabilitě – na začátku naší spolupráce přes polovinu svého příjmu z důchodu dává na splácení úvěrů. S obtížemi si pak zajišťuje platby za bydlení a nezbytné náklady na živobytí. Matka, která mu dříve finančně pomáhala, přišla o práci, a nemůže jej dále podporovat. Příspěvek se podrobněji věnuje krokům při společném hledání řešení klientovy situace, kroků při naplňování individuálního plánu, průběhu přípravy insolvenčního návrhu a dále spolupráce v rámci insolvenčního řízení. Zaměruje se na specifické problémy klienta v rámci insolvenčního řízení, jakožto osoby s chronickým duševním onemocněním se znaky sociálního vyloučení, a na možnosti podpory této osoby ze strany sociální služby. Příspěvek se také zamýšlí nad významem sociální práce, respektive sociálních pracovníků/pracovnic při spolupráci s lidmi vstupujícími do oddlužení – jakožto důležitými prostředníky mezi klientem a systémem (insolvenční správci/správkyně, soud) s empatickým a podpůrným přesahem.

Prezentace ZDE.