PROCES PLÁNOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Plánování sociálních služeb územně samosprávnými celky je upraveno zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, Ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZSS"). V rámci tohoto zákona je definována role obcí a krajů v plánovacím procesu, jehož výsledkem je dosažení přiměřené vybavenosti území systémem dostupných a kvalitních sociálních služeb.

Ve spolupráci s dalšími aktéry v oblasti sociálních služeb a sociální práce (obcemi, poskytovateli sociálních služeb i jejich uživateli) zpracovává kraj dle §95 písm. d) ZSS  tzv. „střednědobý plán rozvoje sociálních služeb" (dále jen SPRSS), a to na tříleté období.

Klíčovou součástí SPRSS je pravidelně aktualizovaná síť sociálních služeb, kterou se pro účely ZSS rozumí „souhrn sociálních služeb, které v dostatečné kapacitě, náležité kvalitě a s odpovídající místní dostupností napomáhají řešit nepříznivou sociální situaci osob na území kraje a které jsou v souladu se zjištěnými potřebami osob na území kraje a dostupnými finančními a jinými zdroji; síť sociálních služeb je součástí střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb kraje". (§3 písm. i) ZSS).

Kraj tak v souladu s § 95 písm. h) ZSS určuje síť sociálních služeb na svém území, přičemž přihlíží k informacím obcí vázaným dle § 94 písm. f) ZSS  ke spolupráci s krajem při určování sítě sociálních služeb na území kraje; obce za tímto účelem sdělují kraji informace o kapacitě sociálních služeb, které jsou potřebné pro zajištění potřeb osob na území obcí a spoluvytvářejí podmínky pro zajištění potřeb těchto osob.

Při financování sociálních služeb ve Středočeském kraji je nezbytný i sběr dat, informace o sběru naleznete zde.