VYÚČTOVÁNÍ VYROVNÁVACÍ PLATBY

Na základě vzájemně uzavřené „Smlouvy o pověření k poskytování služby obecného hospodářského zájmu" (dále jen „Pověření") a „Rozhodnutí Evropské komise č. 2012/21/EU ze dne 20. prosince 2011" je Středočeský kraj (dále jen "Kraj") oprávněn a povinen provádět kontrolu vyúčtování vyrovnávací platby.

Poskytovatel sociálních služeb je povinen Kraji předložit vyúčtování vyrovnávací platby (formuláře se nacházejí vlevo „Dokumenty ke stažení") do 20. 1. 2024 včetně. V ojedinělých případech a pouze po předchozí konzultaci s Odborem sociálních věcí lze na základě řádného odůvodnění vyúčtování vyrovnávací platby odevzdat po stanoveném termínu.

PODKLADEM PRO VYÚČTOVÁNÍ VYROVNÁVACÍ PLATBYZA ZA ROK 2023 JE :
1)Čestné prohlášení k VP za rok 2023

2a) Vyúčtování VP 2023

2b) Vyúčtování VP 2023 – změna jednotek v průběhu roku (pokud je relevantní)

3) Přehled investic vyjmutých z VP (pokud je relevantní)

V případě dotazů k souborům ke stažení se mužete obracet na :

Mgr. Jan Divoký, tel. 257 280 210, e-mail: divoky@kr-s.cz

KONTROLOR, FINANČNÍ REFERENT V OBLASTI SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Do 20. 1. 2024 včetně musí být taktéž vráceny i případné vratky nadměrné vyrovnávací platby na účet:
115-8521400217/0100 (při zjištění této skutečnosti nás před odesláním platby neprodleně kontaktujte).

Pokud nebude případná vratka vrácena do 20 1. 2024 včetně na výše uvedený účet, bude se jednat o porušení rozpočtové kázně, případně může být pozastavena výplata dotace na další období.

V případě příspěvkových organizací města a obcí je nutné vyúčtování vyrovnávací platby podat skrze svého zřizovatele! Případné vratky musí být taktéž zaslány skrze účet zřizovatele a také nejpozději do 20. 1. 2024 včetně.

POKYNY PRO VYÚČTOVÁNÍ VYROVNÁVACÍ PLATBY ZA ROK 2023:
Organizace, které měly v průběhu roku 2023 změnu jednotek dle sítě SK u dané služby, použijí formulář „Vyúčtování VP 2023 – změna jednotek v průběhu roku“.

Organizace, které měly v průběhu roku investice vyjmuté z vyrovnávací platby, použijí formulář „Přehled investic vyjmutých z VP“.

Vyúčtování vyrovnávací platby bude probíhat za každou službu/identifikátor zvlášť.

Finanční prostředky u organizace, která je organizační složkou obce, NEPATŘÍ do vyrovnávací platby!

Vyplněné formuláře zasílejte podepsané s viditelným digitálním podpisem statutárního zástupce organizace přes datovou schránku na Krajský úřad Středočeského kraje nejpozději do 20. 1. 2024 včetně na KÚSK.

VÝŠE VYROVNÁVACÍ PLATBY - AKTUÁLNÍ INFORMACE

Vážení poskytovatelé, rádi bychom Vás informovali, že pro rok 2023 už nejsou investice součástí vyrovnávací platby, ale jsou pouze evidovány a to zdůvodu doby odepisování investice.

Po dobu trvání Smlouvy o pověření k poskytování služby obecného hospodářského zájmu je nutné sledovat a dodržovat výši vyrovnávací platby.

Vyrovnávací platba = maximální možná výše prostředků ze všech veřejných zdrojů, které služba může získat. Tzn. vyrovnávací platba je součet veškerých veřejných zdrojů služby.

Veřejnými zdroji jsou: dotace z úřadu práce, příspěvek od zřizovatele, dotace z rozpočtu zřizovatelů, dotační programy měst, obcí a krajů, dotace z Úřadu vlády ČR, dotace z evropských zdrojů, dotace z resortů státní správy včetně dotace na poskytování sociálních služeb.

Optimální vyrovnávací platbu za službu Středočeský kraj stanovil jako rozdíl obvyklých nákladů a obvyklých výnosů z vlastní činnosti poskytovatele sociální služby (tj. úhrady za poskytování sociálních služeb od uživatelů, případně další příjmy spojené s poskytováním sociálních služeb mimo veřejné rozpočty a prostředky ESF).

Bližší informace k vyrovnávací platbě, včetně stanovené výše vyrovnávací platby pro každý druh služby, jsou k dispozici v dokumentu Financování sociálních služeb coby služeb obecného hospodářského zájmu, který je dostupný v sekci Dokumenty ke stažení.

PODPORA PŘI KONTROLE VYROVNÁVACÍ PLATBY

V případě, že nebude dodržena výše vyrovnávací platby, bude nezbytné finanční prostředky nad rámec stanovené výše vyrovnávací platby převést na účet Středočeského kraje.

Aktuální informace budou dále pravidelně vyvěšovány na těchto internetových stránkách, doporučujeme jejich pravidelné sledování.