Aktuality z projednávání v oblasti ochrany přírody a krajiny

Back Čihadelské rybníky – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Čihadelské rybníky – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství (dále jen krajský úřad), na základě § 77a odst. 2 a 4 písm. g) ve vazbě na ustanovení § 45c odst. 4) a v souladu s ustanovením § 40 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) navrhuje vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území Čihadelské rybníky v kategorii přírodní památka podle § 36 zákona č. 114/1992 Sb. (dále jen PP Čihadelské rybníky). Vyhlášením PP Čihadelské rybníky je vymezována část evropsky významné lokality Žehuňsko (kód CZ0214050) soustavy Natura 2000.

Navržené maloplošné zvláště chráněné území se nachází v katastrálním území Kněžičky v okrese Nymburk na pozemcích uvedených v soupisu dostupném v přiložených dokumentech. K zabezpečení chráněného území vůči vnějším vlivům se dle § 37 odst. 1) zákona č. 114/1992 Sb. navrhuje vyhlásit ochranné pásmo nacházející se v k. ú. Kněžičky na pozemcích uvedených v soupisu, který je rovněž dostupný v přiložených dokumentech. Celková výměra navržené PP Čihadelské rybníky činí 1,3784 ha, výměra ochranného pásma je 0,1066 ha.

Důvodem navrhované územní ochrany je ochrana makrofytní vegetace přirozeně eutrofních a mezotrofních stojatých vod (zahrnující stanoviště 3150 soustavy Natura 2000) a živočichů na tyto biotopy vázaných, zejména kuňky obecné (Bombina bombina), čolka obecného (Lissotriton vulgaris) a šídla lučního (Brachytron pratense).

Tímto územím se vymezuje část evropsky významné lokality Žehuňsko (kód CZ0214050), která je uvedena v příloze č. 176 nařízení vlády ČR č. 318/2013 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit.

Současný stav předmětu ochrany

Chráněné území zahrnuje tři menší rybníky. V jižním rybníku je dobře vyvinuta makrofytní vegetace přirozeně eutrofních vod. Na tento rybník je vázána většina zjištěných obojživelníků a vážek. Při okraji prostředního rybníku byla nalezena ostřice pobřežní (Carex riparia) a ostřice měchýřkatá (Carex vesicaria). V tomto rybníce se pak dále vyskytuje ropucha obecná (Bufo bufo). V severním rybníce byly zaznamenány hlavně druhy obnažených rybničních den. Stav předmětu ochrany je nutné podpořit cíleným managementem, který povede ke zvýšení heterogenity druhů na lokalitě.

Hlavním cílem ochrany území je dlouhodobé udržení dostatečně velké rozlohy biotopu uvedeného předmětu ochrany, dále dlouhodobé zachování perspektivních populací druhů na tato místa vázaných, zejména druhů uvedených v předmětu ochrany.

Pro navrženou přírodní památku Čihadelské rybníky, kterou se vymezuje evropsky významná lokalita Žehuňsko,

  1. jsou stanoveny základní ochranné podmínky ustanovením § 36 zákona č. 114/1992 Sb., kdy je zakázáno poškozování přírodní památky nebo její hospodářské využívání vedoucí k jejímu poškození,
  2. se navrhují  následující bližší ochranné podmínky: ve smyslu § 44 zákona č. 114/1992 Sb. budou stanoveny činnosti, které lze vykonávat pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody:
  • provádět změny druhu pozemků nebo způsobu jejich využití,
  • zřizovat skládky, a to i přechodné, jakýchkoli materiálů,
  • umísťovat v PP zařízení k přikrmování zvěře, přikrmovat zvěř,
  • provádět hnojení, používání biocidů,
  • uskutečňovat záměrné rozšiřování geograficky nepůvodních druhů rostlin a živočichů.

V ochranném pásmu platí ze zákona vyplývající omezení (§ 37 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb.): ke stavební činnosti, terénním a vodohospodářským úpravám, k použití chemických prostředků a změnám kultury pozemku je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody.

V souvislosti s navrhovaným vyhlášením informujeme o úlevě v daňové povinnosti, konkrétně podle § 4 odst. 1 písm. j) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti, ve znění pozdějších předpisů budou pozemky zahrnuté ve zvláště chráněném území osvobozeny od platby daně z nemovitosti.

Případné kompenzace finanční újmy za omezení hospodářského využití vzniklé v důsledku vyhlášení zvláště chráněného území jsou řešeny podle § 58 zákona č. 114/1992 Sb., potažmo vyhláškou č. 432/2005 Sb., o finanční náhradě za újmu vzniklou omezením zemědělského hospodaření a vyhláškou č. 335/2006 Sb., o finanční náhradě za újmu vzniklou omezením lesního hospodářství (znění vyhlášek je dostupný pod odkazem Legislativa).

Nedílnou součástí tohoto návrhu je mapa katastru nemovitostí se zákresem přírodní památky Čihadelské rybníky a jejího ochranného pásma. Předpokládaný termín vyhlášení přírodní památky je stanoven na konec roku 2016.

Pro navrhovanou PP Čihadelské rybníky byl na období let 2016–2025 zpracován plán péče. V souladu s ustanovením § 38 odst. 3) zákona č. 114/1992 Sb. oznamujeme možnost seznámit se (případně uplatnit připomínky) s návrhem plánu péče pro projednávané maloplošné zvláště chráněné území.

Vlastníkům nemovitostí dotčených navrhovanou územní ochranou v souladu s ustanovením § 40 odst. 2) zákona č. 114/1992 Sb. oznamujeme, že s úplným zněním tohoto návrhu se mohou seznámit na Obecním úřadě Kněžičky, Portále veřejné správy nebo v úřední dny po telefonické domluvě (referent Helena Sedláčková, tel. 257 280 362) v kanceláři č. 4014b v budově Krajského úřadu na adrese Zborovská 81/11, 150 21 Praha 5.

Vlastníci nemovitostí dotčených navrhovanou ochranou a dotčené obce a kraje mohou proti návrhu do 90 dnů od jeho doručení písemně uplatnit námitky u krajského úřadu na výše uvedené adrese. Krajský úřad do 60 dnů od posledního dne lhůty pro uplatnění připomínek došlé námitky posoudí a vydá o nich rozhodnutí, ve kterém námitkám buď vyhoví a návrh na vyhlášení ZCHÚ upraví, nebo je s příslušným odůvodněním zamítne. O jednotlivých námitkách vydá zpravidla společné rozhodnutí. Proti rozhodnutí lze podat odvolání. Vlastník je oprávněn uplatnit námitky jen proti takovému navrženému způsobu nebo rozsahu ochrany, jímž by byl dotčen ve výkonu svých práv nebo povinností. Pokud žádné námitky nebudou uplatněny, má se za to, že dotčené subjekty s předloženým návrhem souhlasí.



Odkazy


Dokumenty ke stažení

Projednávání v oblasti ochrany přírody a krajiny

Úvodní informace k projednávaným dokumentům

Středočeský kraj je na základě § 77a odst. 2 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) oprávněn k vydání nařízení o vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území v kategorii přírodní památka a přírodní rezervace, a to ve svém správním obvodu mimo území chráněných krajinných oblastí a národních parků. Ve zvláště chráněných územích platí základní ochranné podmínky dané zákonem č. 114/1992 Sb., které stanoví obecná omezení k zajištění předmětu ochrany, například zákaz umísťování staveb, používání intenzivních technologií nebo chemických prostředků. Nařízením kraje o zřízení chráněného území jsou dále stanoveny bližší ochranné podmínky odrážející stav konkrétních stanovišť a předmětu ochrany.

Vyhlášení zvláště chráněného území předchází proces projednání návrhu s dotčenými vlastníky pozemků, s obcemi a kraji a s dotčenými orgány veřejné správy, již mohou ve stanovených lhůtách uplatnit své připomínky a námitky. Projednání se řídí ustanovením § 40 a § 41 zákona č. 114/1992 Sb. Podrobné informace o jednotlivých návrzích na vyhlášení jsou dostupné níže.


Plány péče

Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství (dále jen krajský úřad), je na základě § 77a odst. 4 písm. e) zákona 114/1992 Sb. příslušným orgánem k projednání a schválení plánů péče o zvláště chráněná území kategorie přírodní památka a přírodní rezervace. Plán péče je podle § 38 zákona č. 114/1992 Sb. odborný a koncepční dokument, který na základě údajů o dosavadním vývoji a současném stavu zvláště chráněného území navrhuje opatření na zachování nebo zlepšení stavu předmětu ochrany ve zvláště chráněném území a na zabezpečení zvláště chráněného území před nepříznivými vlivy okolí v jeho ochranném pásmu. Současně je podkladem pro jiné plánovací dokumenty (např. lesní hospodářské plány a územní plány) a pro rozhodování orgánů ochrany přírody. Pro fyzické ani právnické osoby není plán péče závazný.

Před schválením plánu péče vydá orgán ochrany přírody oznámení o možnosti seznámit se s návrhem plánu péče. Oznámení zveřejní na Portálu veřejné správy a zašle dotčeným obcím, které je zveřejní na své úřední desce. Krajský úřad kromě toho nad rámec zákona zveřejňuje projednávané plány péče včetně příloh na těchto stránkách. Podrobnosti ke konkrétním plánům jsou dostupné v jednotlivých kapitolách.

Poznámka: Vzhledem ke značným objemům dat jsou v některých případech zveřejněné plány péče bez grafických příloh (mapy, fotografie). Kompletní plány péče jsou samozřejmě k dispozici v sídle krajského úřadu.