Aktuality z projednávání v oblasti ochrany přírody a krajiny

Zpět Louky u Běštína – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Návrh na vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území přírodní památky Louky u Běštína a oznámení o možnosti seznámení se s návrhem plánu péče o toto území

Středočeský kraj na základě § 77a odst. 2 a v souladu s § 40 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) navrhuje vyhlášení zvláště chráněného území Louky u Běštína v kategorii přírodní památka podle § 36 zákona č. 114/1992 Sb.

Navržené zvláště chráněné území se nachází v okrese Beroun na pozemcích parc.č. 270/3, 270/4, 270/5, 270/6 a 270/7 dle KN v katastrálním území Běštín. K zabezpečení chráněného území vůči vnějším vlivům se podle § 37 odst. 1) zákona č. 114/1992 Sb. navrhuje ochranné pásmo na pozemku parc.č. 270/1 dle KN v k.ú. Běštín. Celková výměra navrženého zvláště chráněného území Louky u Běštína (dále jen přírodní památka) je 1,7 ha , výměra ochranného pásma činí 1,08 ha.

Důvodem navrhované územní ochrany je unikátní populace lněnky bezlistenné (Thesium ebracteatum) a společenstva podmáčených luk. V rámci České republiky se jedná o jednu ze dvou známých lokalit tohoto druhu. Současný stav předmětu ochrany je stabilizovaný.

Základní ochranné podmínky přírodní památky jsou stanoveny § 36 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb.: „Změna nebo poškozování přírodní památky nebo její hospodářské využívání vedoucí k jejímu poškození jsou zakázány." V souladu s ustanovením § 44 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. se navrhují následující bližší ochranné podmínky:

Jen s předchozím souhlasem kompetentního orgánu ochrany přírody lze v přírodní památce vykonávat tyto činnosti:

  1. vjíždět do zvláště chráněného území, s výjimkou vlastníků a nájemců pozemků a jimi písemně pověřených osob při řádném obhospodařování pozemků, při výkonu činnosti orgánů státní správy, orgánů obrany státu, požární ochrany, zdravotní a veterinární služby,
  2. provádět terénní úpravy,
  3. měnit vodní režim území,
  4. hnojit pozemky,
  5. uměle obnovovat a dosévat travní porosty,
  6. tábořit a rozdělávat oheň,
  7. zřizovat skládky jakýchkoli materiálů,
  8. umisťovat stavby byť i dočasného charakteru,
  9. trhat rostliny, odchytávat, usmrcovat či odnášet živočichy s výjimkou výkonu práva myslivosti.

V ochranném pásmu platí ze zákona vyplývající omezení (§ 37 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb.): ke stavební činnosti, terénním a vodohospodářským úpravám, k použití chemických prostředků a změnám kultury pozemku v ochranném pásmu je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody.

V souladu s § 4 odst. 1 písm. j) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti, ve znění pozdějších předpisů budou pozemky zahrnuté ve zvláště chráněném území a jeho ochranném pásmu osvobozeny od platby daně z nemovitosti.

Nedílnou součástí tohoto návrhu je mapa katastru nemovitostí se zákresem navrhované přírodní památky a jejího ochranného pásma. Předpokládaný termín vyhlášení přírodní památky je stanoven na rok 2014.

Vlastníkům nemovitostí dotčených navrhovanou územní ochranou oznamujeme v souladu s § 40 odst. 2) zákona č. 114/1992 Sb., že se zněním tohoto návrhu (včetně plánu péče) se mohou seznámit na Obecním úřadě Běštín, Městském úřadě Hořovice. Návrh je dále zveřejněn na Portále veřejné správy a úřední desce Krajského úřadu Středočeského kraje (dále jen krajský úřad).

Pro navrženou přírodní památku byl zpracován návrh plánu péče. V souladu s § 38 zákona č. 114/1992 Sb. a § 3 odst.2) vyhlášky č. 64/2011 Sb., o plánech péče, podkladech k vyhlašování, evidenci a označování chráněných území, tímto oznamujeme možnost seznámit se (uplatnit připomínky) s návrhem plánu péče pro navrhovanou přírodní památku. Plán péče je navrhován na období let 2014 až 2023.

K předloženému oznámení (respektive návrhu na vyhlášení zvláště chráněného území a plánu péče) může obeslaná obec a vlastníci dotčených nemovitostí uplatnit své námitky podle § 40 odst. 4) zákona č. 114/1992 Sb., a to do 90 dnů od doručení tohoto oznámení.

Dotčené orgány státní správy obeslané tímto návrhem mohou podle § 41 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. uplatnit své námitky do 30 dnů od jeho obdržení podáním adresovaným krajskému úřadu.

K připomínkám podaným po uplynutí lhůt stanovených pro jejich podání nebude přihlíženo.

Všechny materiály týkající se výše uvedeného zvláště chráněného území včetně návrhu plánu péče jsou k nahlédnutí v úřední dny po telefonické domluvě (Pavel Vaňhát, tel. 257 280 776) v kanceláři č. 4020 v budově krajského úřadu na adrese Zborovská 11, 150 21 Praha 5.


Odkazy


Dokumenty ke stažení

Projednávání v oblasti ochrany přírody a krajiny

Úvodní informace k projednávaným dokumentům

Středočeský kraj je na základě § 77a odst. 2 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) oprávněn k vydání nařízení o vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území v kategorii přírodní památka a přírodní rezervace, a to ve svém správním obvodu mimo území chráněných krajinných oblastí a národních parků. Ve zvláště chráněných územích platí základní ochranné podmínky dané zákonem č. 114/1992 Sb., které stanoví obecná omezení k zajištění předmětu ochrany, například zákaz umísťování staveb, používání intenzivních technologií nebo chemických prostředků. Nařízením kraje o zřízení chráněného území jsou dále stanoveny bližší ochranné podmínky odrážející stav konkrétních stanovišť a předmětu ochrany.

Vyhlášení zvláště chráněného území předchází proces projednání návrhu s dotčenými vlastníky pozemků, s obcemi a kraji a s dotčenými orgány veřejné správy, již mohou ve stanovených lhůtách uplatnit své připomínky a námitky. Projednání se řídí ustanovením § 40 a § 41 zákona č. 114/1992 Sb. Podrobné informace o jednotlivých návrzích na vyhlášení jsou dostupné níže.


Plány péče

Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství (dále jen krajský úřad), je na základě § 77a odst. 4 písm. e) zákona 114/1992 Sb. příslušným orgánem k projednání a schválení plánů péče o zvláště chráněná území kategorie přírodní památka a přírodní rezervace. Plán péče je podle § 38 zákona č. 114/1992 Sb. odborný a koncepční dokument, který na základě údajů o dosavadním vývoji a současném stavu zvláště chráněného území navrhuje opatření na zachování nebo zlepšení stavu předmětu ochrany ve zvláště chráněném území a na zabezpečení zvláště chráněného území před nepříznivými vlivy okolí v jeho ochranném pásmu. Současně je podkladem pro jiné plánovací dokumenty (např. lesní hospodářské plány a územní plány) a pro rozhodování orgánů ochrany přírody. Pro fyzické ani právnické osoby není plán péče závazný.

Před schválením plánu péče vydá orgán ochrany přírody oznámení o možnosti seznámit se s návrhem plánu péče. Oznámení zveřejní na Portálu veřejné správy a zašle dotčeným obcím, které je zveřejní na své úřední desce. Krajský úřad kromě toho nad rámec zákona zveřejňuje projednávané plány péče včetně příloh na těchto stránkách. Podrobnosti ke konkrétním plánům jsou dostupné v jednotlivých kapitolách.

Poznámka: Vzhledem ke značným objemům dat jsou v některých případech zveřejněné plány péče bez grafických příloh (mapy, fotografie). Kompletní plány péče jsou samozřejmě k dispozici v sídle krajského úřadu.