Kontakty

Martina Dytrychová
administrativa
tel.: 257 280 657
dytrychova@kr-s.cz

Odbor životního prostředí a zemědělství

Krajina Středočeského kraje

Krajina Středočeského kraje vyniká nad jiné především svou pestrostí. Pahorkatiny a vrchoviny v jižní části přecházejí do nížin podél velkých řek a poté do oblastí pískovcových skalních měst na severu. Základem této různorodosti je složení geologického podkladu, které se odráží i v rozmanitosti přírodních stanovišť a dále i v pestrosti fauny a flóry. Stejně se projevuje i ve způsobech hospodářského využití krajiny, která má v jižní části vyšší zastoupení lesů, zatímco kvalitní zemědělská půda se vyskytuje především v Polabí a v dalších nížinných oblastech.

Bohatství přírodních forem je chráněno prostřednictvím sítě chráněných území. Nachází se zde celkem 6 chráněných krajinných oblastí, z nichž k nejvýznamnějším řadíme Křivoklátsko, které je biosférickou rezervací UNESCO, a Český kras se světově významnými paleontologickými nalezišti. O přírodovědecky význačné lokality menšího rozsahu se pečuje v maloplošných zvláště chráněných územích, kterých je v našem kraji přes 300. Tento počet se v posledních letech znatelně zvyšuje zejména díky vyhlašování evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. Ochrana estetických, přírodních a kulturních hodnot krajinného rázu, typických pro určité části kraje, je posláním celkem 19 rozsáhlých přírodních parků.

To vše je třeba aktivně chránit pro budoucí generace a cílem nás všech by mělo být toto přírodní dědictví zachovat a rozvíjet do budoucna.

Vzrůstající počet obyvatel totiž spolu s hustotou dopravy a budováním nových průmyslových objektů a komunikací, místy kombinovaným se starými ekologickými zátěžemi, přinášejí značná rizika současné civilizace – znečišťování ovzduší a vody, kontaminaci půdy, živelné hromadění odpadů, potenciální ekologické havárie a úbytek volné a vyvážené krajiny. Střední Čechy jsou nejvíce urbanizovaným a industrializovaným celkem republiky. Středočeský kraj proto neustále sleduje vliv průmyslu i zemědělství na životní prostředí a snaží se regulovat zvýšené hladiny hluku i emisí, lokální zdroje znečištění a velké zábory orné půdy, které vyžaduje těžba nerostných surovin či nová výstavba.

Za hlavní opatření ke snižování emisní a imisní zátěže ve Středočeském kraji lze považovat Program zlepšování kvality ovzduší zóna Střední Čechy – CZ02. Dokument podrobně definuje příčiny znečištění ovzduší a stanovuje taková opatření, jejichž realizace povede ke zlepšení kvality ovzduší a k dosažení přípustné úrovně znečištění. Důležitým nástrojem ke zlepšení kvality ovzduší je také spolupráce Středočeského kraje, MŽP a SFŽP formou tzv. kotlíkových dotací, v rámci kterých dochází k poskytování finančních prostředků fyzickým osobám na výměnu stávajících nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za nová nízkoemisní topná zařízení. Významnou roli v omezení nárůstu imisní zátěže hraje také podpora monitoringu kvality ovzduší.

K ochraně životního prostředí slouží i tříděný sběr komunálního odpadu a jeho co největší využití. Podle Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje pro období 2016 až 2025 by měl podíl využitelné složky komunálního odpadu dosáhnout až 50 %.

V posledních letech se Středočeský kraj soustředí také na problematiku sucha a retence vody v krajině, a to mimo jiné zpracováním studií odtokových poměrů, které mají za úkol navrhnout přírodě blízká opatření napomáhající zadržování vody v krajině. Další významnou problematikou, kterou se vodní hospodářství zabývá, je zajištění dostatečného množství kvalitní pitné vody pro obyvatele Středočeského kraje. V této záležitosti jsou zpracovávány koncepční dokumenty navrhující rozšiřování a propojování vodárenských soustav. V neposlední řadě Středočeský kraj podporuje výstavbu, rozšíření a rekonstrukci vodovodních a kanalizačních sítí a ČOV prostřednictvím Středočeského Infrastrukturního fondu.

Středočeský kraj se dlouhodobě věnuje podpoře environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), aby zajistil co největší informovanost obyvatel a návštěvníků kraje o stavu životního prostředí i o důvodech a způsobech jeho ochrany. Prostřednictvím sítě krajských středisek EVVO a dotačních titulů v oblasti ekologické výchovy Středočeský kraj plní vize Koncepce EVVO SK i Státního programu EVVO. K lepší informovanosti obyvatel přispívají také vydávané publikace a mapové aplikace o životním prostředí.

Aktuality z odboru

Back Pahorek u Ledčic – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Pahorek u Ledčic – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Středočeský kraj jako orgán příslušný podle § 77a odst. 2 zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) oznamuje v souladu s § 40 a § 41 zákona č. 114/1992 Sb. návrh na vyhlášení zvláště chráněného území Pahorek u Ledčic, a to v kategorii přírodní památka (dále též PP Pahorek u Ledčic, EVL Pahorek u Ledčic, ZCHÚ). Vyhlášení zvláště chráněného území je v souladu s § 45c odst. 4) zákona č. 114/1992 Sb. navrhováno z důvodu zajištění ochrany evropsky významné lokality Pahorek u Ledčic (kód CZ0210733) soustavy Natura 2000.

Poloha zvláště chráněného území
EVL Pahorek u Ledčic se nachází přibližně 1,7 km severovýchodně od obce Ledčice ve stejnojmenném katastrálním území v okrese Mělník. Tvoří ji nevelký travnatý pozemek (rozloha přibližně 1,2 ha) nacházející se v plochém terénu mezi obcemi Ledčice, Jeviněves a Černouček, obklopený rozsáhlými bloky orné půdy. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 260 až 269 m n. m. Podle geomorfologického členění je území součástí celku Dolnooharská tabule, podcelku Řípská tabule a okrsku Krabčická plošina. Fytogeograficky území náleží do podokrsku 7b Podřipská tabule. Z geologického hlediska je EVL Pahorek u Ledčic budována především nezpevněnými říčními písky a štěrky čtvrtohorního stáří, které náleží k nejvyšší vltavské terase (krabčická terasa, spodní pleistocén). Jejich podložím jsou pak slínovce a slínité prachovce jizerského souvrství České křídové pánve.

Název navrhovaného ZCHÚ
Pro navrhované ZCHÚ je v souladu s nařízením vlády č. 318/2013 Sb., o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit (dále jen nařízení vlády č. 318/2013 Sb.), zvolen název Pahorek u Ledčic.

Určení předmětu ochrany a jeho popis
Hlavním předmětem ochrany EVL Pahorek u Ledčic jsou podle nařízení vlády č. 318/2013 Sb. evropská stanoviště otevřené trávníky kontinentálních dun s paličkovcem (Corynephorus) a psinečkem (Agrostis; kód předmětu ochrany 2330) a evropská suchá vřesoviště (kód předmětu ochrany 4030). Ochrana bude zaměřena na trávníky a vřesoviště a na ně vázané charakteristické teplomilné druhy flóry a fauny.
Území v minulosti sloužilo pravděpodobně jako obecní pastvina a v současnosti není zřejmě nijak hospodářsky využíváno. Propustné písčité podloží omezuje šíření dřevin, avšak vlivem absence pravidelného vypásání nebo kosení roste podíl konkurenčně silnějších trav a otevřené trávníky jsou tak postupně nahrazovány zapojeným travním porostem s vyšším podílem druhů náročnějších na živiny.

Cíle ochrany zvláště chráněného území
Cílem ochrany území proto bude zabránění nežádoucím sukcesním pochodům, tedy dominanci konkurenčně silnějších a na živiny náročnějších travních společenstev s druhy jako třtina křovištní (Calamagrostis epigeios) aovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius). Prostředkem k dosažení tohoto cíle bude pravidelná péče, optimálně pastva menšího dobytka (ovce, kozy), případně kosení s odklizením biomasy a narušováním drnu. Vzhledem k omezené rozloze lokality lze předpokládat využití ručních nástrojů.
Péči o území bude zajišťovat Středočeský kraj z vlastních prostředků buď prostřednictvím dodavatelského subjektu, nebo (v případě jejich zájmu) ve spolupráci s vlastníky pozemků.
Kromě aktivní péče o území bude zmíněných cílů dosahováno též využitím administrativních nástrojů, především stanovením adekvátních ochranných podmínek a jejich aplikace při posuzování různých záměrů v rámci správní činnosti Krajského úřadu Středočeského kraje. Zvolené prostředky a činnosti budou vycházet zejména z plánu péče o toto ZCHÚ, případně z dalších odborných zdrojů.

Přírodní zdroje ve zvláště chráněném území
V těsném východním sousedství EVL Pahorek u Ledčic se podle Surovinového informačního systému ČR nachází ložisko nevyhrazených nerostů Černouček – Jeviněves, surovina štěrkopísek, číslo SurIS 316320102. EVL se nachází v chráněné oblasti přirozené akumulace vod Severočeská křída.

Návrh kategorie zvláště chráněného území
EVL Pahorek u Ledčic je jako území menší rozlohy s výskytem ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů regionálního ekologického a vědeckého významu, jež bylo vedle přírodních procesů formováno i činností člověka, navrženo v souladu s § 36 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. a nařízením vlády č. 318/2013 Sb. na vyhlášení zvláště chráněného území v kategorii přírodní památka.

Návrh bližších podmínek ochrany
Základní ochranné podmínky vyplývají z § 36 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., který stanoví, že změna nebo poškozování přírodní památky nebo její hospodářské využívání vedoucí k jejímu poškození jsou zakázány. V souladu s § 36 odst. 1 a § 44 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. se z důvodu zamezení negativním vlivům navrhují následující bližší ochranné podmínky:
Jen s předchozím písemným souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody lze v přírodní památce:

  • a) provádět změny druhu pozemků a způsobu jejich využití podle zvláštních právních předpisů (např. zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon)),
  • b) umožňovat, povolovat nebo provádět změny v území spočívající ve změnách jeho využití, prostorového uspořádání, včetně umísťování a povolování staveb a jejich částí i změn, podle zvláštních právních předpisů (např. zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů),
  • c) provádět stavební činnost, na kterou se nevztahují povolení, souhlasy nebo jiná opatření podle zvláštních právních předpisů uvedená v bodě b),
  • d) těžit horniny a nerosty, provádět hornickou činnost, geologické práce a povolovat tyto činnosti ve smyslu zvláštních právních předpisů (např. zákon České národní rady č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů),
  • e) provádět terénní úpravy, navážky a zemní práce,
  • f) uměle rozšiřovat a vysazovat rostliny a živočichy,
  • g) umísťovat myslivecká zařízení,
  • h) ukládat odpady,
  • i) tábořit,
  • j) pořádat hromadné společenské a sportovní akce,
  • k) vjíždět a parkovat motorovými dopravními prostředky; toto omezení se netýká vozidel Policie České republiky, obecní policie, ozbrojených sil České republiky při plnění úkolů ozbrojených sil a dalších orgánů veřejné správy při výkonu veřejné správy, vozidel zdravotnických záchranných služeb, veterinární služby a dále účelové techniky pro účely údržby pozemků,
  • l) používat hnojiva, chemikálie a biocidy, narušovat půdní povrch, s výjimkou zásahů prováděných v souladu s plánem péče.

Pokud budou souhlasy k výše uvedeným činnostem vydávány podle zákona č. 114/1992 Sb. jako podklad pro rozhodnutí podle zvláštního právního předpisu nebo územní souhlas anebo ohlášení stavby, budou podle § 90 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. závazným stanoviskem podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, a nebudou samostatným správním rozhodnutím.

Přehled pozemků dotčených navrhovaným zvláště chráněným územím
V navrhovaném ZCHÚ jsou zahrnuty pozemky p.č. 3634 a p.č. 3633 v katastrálním území Ledčice (kód k.ú. 679691), které jsou v evidenci Katastru nemovitostí vedeny na listu vlastnictví č. 10001 (vlastník obec Ledčice) jako ostatní plocha. Jejich celková výměra je 11 726 m2.
V souladu s § 4 odst. 1 písm. j) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti, ve znění pozdějších předpisů budou pozemky zahrnuté ve zvláště chráněném území osvobozeny od platby daně z nemovitosti.

Návrh ochranného pásma
Před rušivými vlivy působícími z okolí je ZCHÚ podle § 37 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. zabezpečováno ochranným pásmem. V případě navrhované PP Pahorek u Ledčic bude v souladu s § 37 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. pásem o šíři 50 m vně od chráněného území.
V ochranném pásmu je podle § 37 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. ke stavební činnosti, terénním a vodohospodářským úpravám, k použití chemických prostředků a změnám kultury pozemku nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody.

Odůvodnění návrhu vyhlášení ZCHÚ
Hlavním důvodem vyhlášení předmětného chráněného území je především potřeba zajištění ochrany evropsky významné lokality Pahorek u Ledčic (kód CZ0210733) stanovené nařízením vlády č. 318/2013 Sb., jejímž předmětem ochrany jsou evropská stanoviště otevřené trávníky kontinentálních dun s paličkovcem (Corynephorus) a psinečkem (Agrostis; kód předmětu ochrany 2330) a evropská suchá vřesoviště (kód předmětu ochrany 4030). Povinnost zajištění ochrany evropsky významných lokalit vyplývá z právních předpisů Evropského společenství.
Zdejší orgán ochrany přírody na základě § 45c odst. 4 zákona č. 114/1992 Sb. a jemu svěřených kompetencí podle § 77a odst. 2 a odst. 4 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb. zajistil podklad pro vyhlášení tohoto zvláště chráněného území, kterým je plán péče pro toto území. Tento plán péče vychází především ze Souhrnu doporučených opatření (dále jen SDO), které pro danou lokalitu v roce 2014 zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, dále též z vlastních pozorování prováděných v letech 2013–2015 a zkušeností s lokalitami s obdobným předmětem ochrany.
V rámci zpracování SDO bylo zjištěno, že v rámci uvedených přírodních stanovišť v zájmu Evropských společenství je v EVL možno rozlišit vegetaci na pomezí kostřavových trávníků písčin (T5.3) svazu Plantagini-Festucion ovinae a acidofilních suchých trávníků (T3.5) sv. Koelerio-Phleion phleoidis v mozaice s plochami suchých vřesovišť nížin a pahorkatin (T8.1B) sv. Euphorbio-Callunion. Přestože se typické psamofilní druhy (včetně kostřavy písečné zaznamenané zde v minulosti) dnes v EVL patrně nevyskytují, byly zde zaznamenány druhy vázané na suchá stanoviště na písčitých substrátech. Za všechny lze jmenovat například psineček obecný (Agrostis capillaris), zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia) nebo kostřavu ovčí (Festuca ovina). Z druhů suchých acidofilních trávníků pak byly v EVL nalezeny mimo jiné svízel syřišťový (Galium verum), mochna písečná (Potentilla arenaria) nebo bělolist rolní (Filago arvensis).

Přítomnost suchých travních společenstev v mozaice s vřesovišti je základním předpokladem zachování všech předmětů ochrany, proto je zajištění ochrany prostřednictvím vyhlášení zvláště chráněného území a aktivní péče o ně nutným krokem orgánu ochrany přírody. Lokalita je drobným refugiem sloužící pro obnovu druhové rozmanitosti, kdy je možno na okolních travnatých plochách a na cestách nalézt i některé ohrožené a vzácnější druhy písčitých biotopů.
S ohledem na výše uvedené skutečnosti je EVL Pahorek u Ledčic navrhována k vyhlášení za zvláště chráněné území v kategorii přírodní památka. Kromě základních ochranných podmínek vyplývajících ze zákona jsou navrženy bližší ochranné podmínky, které stanoví, jaké zásahy a činnosti jsou podmíněny předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody. Vzhledem k požadavku zachování mozaiky biotopů a vhodných stanovišť ohrožených druhů organismů jsou formulovány podmínky týkající se změn druhů pozemků a jejich využití, dále též stavebních, geologických a hornických činností, terénních úprav a umísťování staveb, zásahů do půdního povrchu, jakož i dalších zásahů s předpokládaným negativním vlivem.
Především z důvodu udržení současného stavu biotopů a výskytu ohrožených druhů je navrhováno omezení rozšiřování nepůvodních druhů živočichů a rostlin. S ohledem na požadavek minimalizace šíření nepůvodních druhů rostlin bude omezeno umísťování mysliveckých zařízení (krmeliště). Obecné požadavky na ochranu organismů a jejich stanovišť a zachování nízké úživnosti biotopů jsou důvodem pro omezení ukládání odpadů, používání hnojiv a chemických látek. Z obecného omezení využití hnojiv, chemikálií a biocidů v navrhovaném chráněném území jsou naopak vyjmuty aplikace směřující k potlačování nežádoucích invazních a geograficky nepůvodních druhů organismů prováděné v rámci případných zásahů na základě plánu péče. Za účelem zabránění vyrušování ohrožených živočichů jsou též navrhovány podmínky omezující pohyb vozidel v ZCHÚ, táboření a pořádání společenských a sportovních akcí.

Postup projednání návrhu vyhlášení ZCHÚ
Postup projednání návrhu zvláště chráněných území se řídí podle § 40 zákona č. 114/1992 Sb. a postup projednání s dotčenými orgány státní správy podle § 41 zákona č. 114/1992 Sb. Vlastní vyhlášení provede příslušný orgán vydáním obecně závazného právního předpisu, v daném případě nařízení kraje podle § 7 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
Podle § 40 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. v případě, že je třeba vyhlásit zvláště chráněné území, zajistí příslušný orgán zpracování jeho návrhu. Tento návrh zašle obcím a krajům, jejichž území se návrh dotýká. Vlastníkům nemovitostí dotčených návrhem a zapsaných v katastru nemovitostí dále zašle písemné oznámení o předložení návrhu k projednání spolu s informací o tom, kde je možno se seznámit s jeho úplným zněním, kdo je oprávněn podat k němu námitky a kdy uplyne lhůta pro jejich podání. Návrh na vyhlášení bude současně zveřejněn na Portálu veřejné správy a úřední desce obce Ledčice.
Vlastníci nemovitostí dotčených navrhovanou ochranou a dotčené obce a kraje mohou proti návrhu do 90 dnů od jeho doručení písemně uplatnit námitky u Krajského úřadu Středočeského kraje, na adrese Zborovská 11, 150 21 Praha 5 (dále jen krajský úřad). Krajský úřad do 60 dnů od posledního dne lhůty pro uplatnění připomínek došlé námitky posoudí a vydá o nich rozhodnutí, ve kterém námitkám buď vyhoví a návrh na vyhlášení ZCHÚ upraví, nebo je s příslušným odůvodněním zamítne. O jednotlivých námitkách vydá zpravidla společné rozhodnutí. Proti rozhodnutí lze podat odvolání. Vlastník je oprávněn uplatnit námitky jen proti takovému navrženému způsobu nebo rozsahu ochrany, jímž by byl dotčen ve výkonu svých práv nebo povinností. Pokud žádné námitky nebudou uplatněny, má se za to, že dotčené subjekty s předloženým návrhem souhlasí.
Dotčené orgány státní správy obeslané tímto návrhem mohou podle § 41 odst. 3) zákona č. 114/1992 Sb. uplatnit své připomínky do 30 dnů od obdržení tohoto návrhu. K připomínkám podaným po uplynutí lhůt stanovených pro vyjádření nebude přihlíženo.

Projednání plánu péče
Krajský úřad zároveň s návrhem na vyhlášení ZCHÚ oznamuje v souladu s § 38 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. také možnost seznámit se s plánem péče pro PP Pahorek u Ledčic a uplatnit k němu připomínky na adresu krajského úřadu ve stejné lhůtě jako k vlastnímu návrhu na vyhlášení ZCHÚ.

Vyhlášení navrhované přírodní památky Pahorek u Ledčic je předpokládáno na začátku roku 2016.

Všechny materiály týkající se navrhované PP Pahorek u Ledčic jsou k nahlédnutí v pracovní dny po telefonické domluvě (Radek Kouřík, tel. 257 280 774) v kanceláři 4014c krajského úřadu na výše uvedené adrese.


Odkazy


Dokumenty ke stažení