Kontakty

Martina Dytrychová
administrativa
tel.: 257 280 657
dytrychova@kr-s.cz

Odbor životního prostředí a zemědělství

Krajina Středočeského kraje

Krajina Středočeského kraje vyniká nad jiné především svou pestrostí. Pahorkatiny a vrchoviny v jižní části přecházejí do nížin podél velkých řek a poté do oblastí pískovcových skalních měst na severu. Základem této různorodosti je složení geologického podkladu, které se odráží i v rozmanitosti přírodních stanovišť a dále i v pestrosti fauny a flóry. Stejně se projevuje i ve způsobech hospodářského využití krajiny, která má v jižní části vyšší zastoupení lesů, zatímco kvalitní zemědělská půda se vyskytuje především v Polabí a v dalších nížinných oblastech.

Bohatství přírodních forem je chráněno prostřednictvím sítě chráněných území. Nachází se zde celkem 6 chráněných krajinných oblastí, z nichž k nejvýznamnějším řadíme Křivoklátsko, které je biosférickou rezervací UNESCO, a Český kras se světově významnými paleontologickými nalezišti. O přírodovědecky význačné lokality menšího rozsahu se pečuje v maloplošných zvláště chráněných územích, kterých je v našem kraji přes 300. Tento počet se v posledních letech znatelně zvyšuje zejména díky vyhlašování evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. Ochrana estetických, přírodních a kulturních hodnot krajinného rázu, typických pro určité části kraje, je posláním celkem 19 rozsáhlých přírodních parků.

To vše je třeba aktivně chránit pro budoucí generace a cílem nás všech by mělo být toto přírodní dědictví zachovat a rozvíjet do budoucna.

Vzrůstající počet obyvatel totiž spolu s hustotou dopravy a budováním nových průmyslových objektů a komunikací, místy kombinovaným se starými ekologickými zátěžemi, přinášejí značná rizika současné civilizace – znečišťování ovzduší a vody, kontaminaci půdy, živelné hromadění odpadů, potenciální ekologické havárie a úbytek volné a vyvážené krajiny. Střední Čechy jsou nejvíce urbanizovaným a industrializovaným celkem republiky. Středočeský kraj proto neustále sleduje vliv průmyslu i zemědělství na životní prostředí a snaží se regulovat zvýšené hladiny hluku i emisí, lokální zdroje znečištění a velké zábory orné půdy, které vyžaduje těžba nerostných surovin či nová výstavba.

Za hlavní opatření ke snižování emisní a imisní zátěže ve Středočeském kraji lze považovat Program zlepšování kvality ovzduší zóna Střední Čechy – CZ02. Dokument podrobně definuje příčiny znečištění ovzduší a stanovuje taková opatření, jejichž realizace povede ke zlepšení kvality ovzduší a k dosažení přípustné úrovně znečištění. Důležitým nástrojem ke zlepšení kvality ovzduší je také spolupráce Středočeského kraje, MŽP a SFŽP formou tzv. kotlíkových dotací, v rámci kterých dochází k poskytování finančních prostředků fyzickým osobám na výměnu stávajících nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za nová nízkoemisní topná zařízení. Významnou roli v omezení nárůstu imisní zátěže hraje také podpora monitoringu kvality ovzduší.

K ochraně životního prostředí slouží i tříděný sběr komunálního odpadu a jeho co největší využití. Podle Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje pro období 2016 až 2025 by měl podíl využitelné složky komunálního odpadu dosáhnout až 50 %.

V posledních letech se Středočeský kraj soustředí také na problematiku sucha a retence vody v krajině, a to mimo jiné zpracováním studií odtokových poměrů, které mají za úkol navrhnout přírodě blízká opatření napomáhající zadržování vody v krajině. Další významnou problematikou, kterou se vodní hospodářství zabývá, je zajištění dostatečného množství kvalitní pitné vody pro obyvatele Středočeského kraje. V této záležitosti jsou zpracovávány koncepční dokumenty navrhující rozšiřování a propojování vodárenských soustav. V neposlední řadě Středočeský kraj podporuje výstavbu, rozšíření a rekonstrukci vodovodních a kanalizačních sítí a ČOV prostřednictvím Středočeského Infrastrukturního fondu.

Středočeský kraj se dlouhodobě věnuje podpoře environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), aby zajistil co největší informovanost obyvatel a návštěvníků kraje o stavu životního prostředí i o důvodech a způsobech jeho ochrany. Prostřednictvím sítě krajských středisek EVVO a dotačních titulů v oblasti ekologické výchovy Středočeský kraj plní vize Koncepce EVVO SK i Státního programu EVVO. K lepší informovanosti obyvatel přispívají také vydávané publikace a mapové aplikace o životním prostředí.

Aktuality z odboru

Zpět PP Stará Jizera – oznámení možnosti seznámit se s návrhem plánu péče

PP Stará Jizera – oznámení možnosti seznámit se s návrhem plánu péče

Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství, je příslušným orgánem ochrany přírody a krajiny podle ustanovení § 77a odst. 4 písm. f) zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) ke schválení plánu péče o maloplošná zvláště chráněná území v kategorii přírodní památka a přírodní rezervace. Na základě uvedeného oznamujeme možnost seznámit se dle § 38 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. s návrhem plánu péče o zvláště chráněné území – přírodní památku Stará Jizera (dále jen přírodní památka).

Vzhledem k uplynutí platnosti stávajícího plánu péče přikročil Středočeský kraj na základě povinnosti vyplývající mu z výše uvedeného zákona k zadání zpracování plánu péče nového.

Přírodní památka byla zřízena vyhláškou Okresního národního výboru Mladá Boleslav s účinností k 1. 7. 1987. Přírodní památka včetně ochranného pásma se nachází v k. ú. Brodce nad Jizerou, Dražice a Horky nad Jizerou. Hlavním motivem ochrany jsou mokřadní biotopy slepých ramen Jizery.

Plán péče je odborný a koncepční dokument ochrany přírody, který na základě údajů o dosavadním vývoji a současném stavu zvláště chráněného území navrhuje opatření na zachování nebo zlepšení stavu předmětu ochrany ve zvláště chráněném území a na zabezpečení tohoto území před nepříznivými vlivy okolí v jeho ochranném pásmu. Období platnosti navrhovaného plánu péče je 2022 až 2031.

K návrhu plánu péče můžou dotčené obce a vlastníci uplatnit písemně připomínky na adresu Krajského úřadu Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství, Zborovská 11, 150 21 Praha 5, a to do 15 dnů od zveřejnění tohoto oznámení na úředních deskách obeslaných obcí, o které tímto zároveň dotčené obce – město Benátky nad Jizerou, městys Brodce a obec Horky nad Jizerou žádáme. Oznámení bude na úředních deskách vyvěšeno 15 dnů ode dne doručení tohoto oznámení dotčeným obcím. Zároveň bude toto oznámení zveřejněno i na Portálu veřejné správy.

Městský úřad Benátky nad Jizerou, Úřad městyse Brodce a Obecní úřad Horky nad Jizerou obdrží v příloze tohoto oznámení CD s návrhem plánu péče. V případě, že tento zůstane po schválení beze změn, si návrh plánu péče ponechají a následně po projednání obdrží protokol, kterým se předmětný návrh plánu péče schvaluje. V případě, že budou uplatněny relevantní připomínky, dojde k jejich zapracování a Krajský úřad zašle nové CD se schváleným plánem péče a s protokolem o jeho schválení. Neplatný plán péče na CD bude společně s informací o vyvěšení oznámení zaslán zpět na adresu krajského úřadu.

Návrh plánu péče a všechny materiály týkající se přírodní památky jsou k nahlédnutí v úřední dny po telefonické domluvě (Bošková, tel. 257 280 944) v kanceláři 4020 krajského úřadu na výše uvedené adrese.

Odkazy


Dokumenty ke stažení