Aktuality z projednávání v oblasti ochrany přírody a krajiny

Back Dymokursko – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Dymokursko – návrh na vyhlášení zvláště chráněného území

Krajský úřad Středočeského kraje jako orgán ochrany přírody příslušný podle § 77a odst. 4 písm. g) zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) oznamuje v souladu s § 40 zákona č. 114/1992 Sb. návrh na vyhlášení zvláště chráněného území Dymokursko, a to v kategorii přírodní památka (dále též PP Dymokursko, EVL Dymokursko, ZCHÚ) podle § 36 zákona č. 114/1992 Sb. Vyhlášení zvláště chráněného území je v souladu s § 45c odst. 4 zákona č. 114/1992 Sb. navrhováno z důvodu zajištění ochrany evropsky významné lokality (EVL) Dymokursko (kód CZ0210101) soustavy Natura 2000.

Poloha zvláště chráněného území

Navržené maloplošné zvláště chráněné území se nachází na katastrálních územích Městec Králové, Břístev, Nouzov u Dymokur, Podolí u Rožďalovic, Hasina a Tuchom v okrese Nymburk a v k.ú. Prodašice v okrese Mladá Boleslav.

Název zvláště chráněného území

Pro navrhované ZCHÚ je v souladu s nařízením vlády č. 318/2013 Sb., o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit (dále jen nařízení vlády č. 318/2013 Sb.), zvolen název Dymokursko.

Určení předmětu ochrany a jeho popis

Důvodem navrhované územní ochrany je ochrana stanovišť makrofytní vegetace přirozeně eutrofních a mezotrofních stojatých vod, mozaiky vlhkých až suchých luk v různých stádiích sukcese zahrnujících mezofilní ovsíkové louky, bezkolencové louky, tužebníková lada a porosty vysokých ostřic, dále dubohabřin, olšin a jasanovo-olšových lužních lesů (obsahujících stanoviště Natury 2000 – 3150, 6410, 6150, 9170 a 91E0), spolu s druhy rostlin – zejména pak kosatec sibiřský (Iris sibirica), hrachor hrachovitý (Lathyrus pisiformis), kostival český (Symphytum bohemicum), pampeliška zavlažovaná (Taraxacum irrigatum), violka nízká (Viola pumila) a živočichůstrakapoud prostřední (Dendrocopos medius), včelojed lesní (Pernis apivorus), skokan zelený (Pelophylax esculentus) a roháč obecný (Lucanus cervus), které jsou na tato stanoviště vázány.

Cíl ochrany

Hlavním cílem ochrany území je zlepšení jeho stavu. Cíleným managementem by mělo dojít ke snížení eutrofizace a zvýšení druhové heterogenity. Management by dále měl podpořit životaschopnost populací a diverzifikovat strukturu vlastní lokality i stanovišť.

Návrh kategorie zvláště chráněného území

EVL Dymokursko je jako území menší rozlohy s výskytem ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů regionálního ekologického a vědeckého významu, jež bylo vedle přírodních procesů formováno i činností člověka, navrženo v souladu s § 36 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. a nařízením vlády č. 318/2013 Sb. na vyhlášení zvláště chráněného území v kategorii přírodní památka.

Základní ochranné podmínky

Základní ochranné podmínky PP jsou stanoveny ustanovením § 36 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., tj.: „Změna nebo poškozování přírodní památky nebo její hospodářské využívání vedoucí k jejímu poškození jsou zakázány." V souladu s § 36 odst. 1 a § 44 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. se z důvodu zamezení negativním vlivům navrhují následující bližší ochranné podmínky.

Návrh bližších ochranných podmínek

Jen s předchozím souhlasem kompetentního orgánu ochrany přírody lze v přírodní památce vykonávat tyto činnosti:

  • provádět změny druhu pozemků nebo způsobu jejich využití,
  • zřizovat skládky, a to i přechodné, jakýchkoli materiálů,
  • umísťovat v PP zařízení k přikrmování zvěře, přikrmovat zvěř,
  • provádět hnojení, používání biocidů.

Pokud budou souhlasy k výše uvedeným činnostem vydávány podle zákona č. 114/1992 Sb. jako podklad pro rozhodnutí podle zvláštního právního předpisu nebo územní souhlas anebo ohlášení stavby, budou podle § 90 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. závazným stanoviskem podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů a nebudou samostatným správním rozhodnutím.

Vymezení ochranného pásma

Před rušivými vlivy působícími z okolí bude ZCHÚ podle § 37 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. zabezpečováno ochranným pásmem, které bude v případě navrhované PP Dymokursko tvořeno pozemky v katastrálním území Hasina (kód k.ú. 637483), které jsou uvedeny v přehledu dotčených pozemků v přiložených dokumentech.

V ochranném pásmu platí ze zákona vyplývající omezení (§ 37 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb.): Ke stavební činnosti, terénním a vodohospodářským úpravám, k použití chemických prostředků a změnám kultury pozemku je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody.

Přehled pozemků dotčených navrhovaným zvláště chráněným územím

Do navrhovaného ZCHÚ zasahují pozemky (případně jejich části) v katastrálním území Městec Králové, Břístev, Nouzov u Dymokur, Podolí u Rožďalovic, Hasina, Tuchom, Prodašice uvedené v přehledu dotčených pozemků v přiložených dokumentech.

V souladu s § 4 odst. 1 písm. j) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti, ve znění pozdějších předpisů budou pozemky zahrnuté ve zvláště chráněném území osvobozeny od platby daně z nemovitosti.

Orientační výměra zvláště chráněného území

Výměra navrhovaného zvláště chráněného území činí 77,57 ha (bez ochranného pásma).

Odůvodnění návrhu

Hlavním důvodem vyhlášení předmětného zvláště chráněného území je především potřeba zajištění ochrany evropsky významné lokality Dymokursko (kód CZ0210101) stanovené nařízením vlády č. 318/2013 Sb., jejímž předmětem ochrany jsou smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; panonské šípákové doubravy; eurosibiřské stepní doubravy; oligotrofní až mezotrofní stojaté vody nížinného až subalpínského stupně kontinentální a alpínské oblasti a horských poloh a jiných oblastí, s vegetací tříd Littorelletea uniflorae nebo Isoëto-Nanojuncetea; přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition; bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách; extenzivní sečené louky nížin až podhůří; zásaditá slatiniště; dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum; staré acidofilní doubravy s dubem letním na písčitých pláních. Povinnost zajištění ochrany evropsky významných lokalit vyplývá z právních předpisů Evropského společenství.

Zdejší orgán ochrany přírody na základě § 45c odst. 4 zákona č. 114/1992 Sb. a jemu svěřených kompetencí podle § 77a odst. 4 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb. zajistil podklad pro vyhlášení tohoto zvláště chráněného území, kterým je plán péče pro toto území.

Vzhledem k požadavku zachování mozaiky biotopů a vhodných stanovišť ohrožených druhů organismů jsou formulovány podmínky týkající se změn druhů pozemků a jejich využití, dále též stavebních, geologických a hornických činností, terénních úprav a umísťování staveb, zásahů do půdního povrchu, jakož i dalších zásahů s předpokládaným negativním vlivem.

Obecné požadavky na ochranu organismů a jejich stanovišť jsou důvodem pro omezení ukládání odpadů, používání hnojiv a biocidů. Z důvodu zachování optimálního stavu zvěře je omezeno její přikrmování.

Postup projednání návrhu vyhlášení ZCHÚ

Postup projednání návrhu zvláště chráněných území se řídí podle § 40 zákona č. 114/1992 Sb. a postup projednání s dotčenými orgány státní správy podle § 41 zákona č. 114/1992 Sb. Vlastní vyhlášení provede příslušný orgán ochrany přírody vydáním obecně závazného právního předpisu, v daném případě nařízením kraje podle § 7 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů.

Podle § 40 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. v případě, že je třeba vyhlásit zvláště chráněné území, zajistí příslušný orgán zpracování jeho návrhu. Tento návrh zašle obcím a krajům, jejichž území se návrh dotýká. Vlastníkům nemovitostí dotčených návrhem a zapsaných v katastru nemovitostí dále zašle písemné oznámení o předložení návrhu k projednání spolu s informací o tom, kde je možno se seznámit s jeho úplným zněním, kdo je oprávněn podat k němu námitky a kdy uplyne lhůta pro jejich podání. Návrh na vyhlášení bude současně zveřejněn na Portálu veřejné správy.

Vlastníci nemovitostí dotčených navrhovanou ochranou a dotčené obce a kraje mohou proti návrhu do 90 dnů od jeho doručení písemně uplatnit námitky u Krajského úřadu Středočeského kraje na adrese Zborovská 11, 150 21 Praha 5 (dále jen krajský úřad). Krajský úřad do 60 dnů od posledního dne lhůty pro uplatnění připomínek došlé námitky posoudí a vydá o nich rozhodnutí, ve kterém námitkám buď vyhoví a návrh na vyhlášení ZCHÚ upraví, nebo je s příslušným odůvodněním zamítne. O jednotlivých námitkách vydá zpravidla společné rozhodnutí. Proti rozhodnutí lze podat odvolání. Vlastník je oprávněn uplatnit námitky jen proti takovému navrženému způsobu nebo rozsahu ochrany, jímž by byl dotčen ve výkonu svých práv nebo povinností. Pokud žádné námitky nebudou uplatněny, má se za to, že dotčené subjekty s předloženým návrhem souhlasí.

Projednání plánu péče

Krajský úřad zároveň s návrhem na vyhlášení ZCHÚ oznamuje v souladu s § 38 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. také možnost seznámit se s plánem péče pro PP Dymokursko a uplatnit k němu připomínky na adresu krajského úřadu ve stejné lhůtě jako k vlastnímu návrhu na vyhlášení ZCHÚ. Krajský úřad z tohoto důvodu zasílá obcím Chotěšice, Košík, Prodašice, městům Městec Králové a Rožďalovice tento návrh na vyhlášení včetně plánu péče v příloze se žádostí o zveřejnění na úřední desce obce po dobu 30 dnů.

Vyhlášení navrhované přírodní památky Dymokursko je předpokládáno na konec roku 2016.

Všechny materiály týkající se navrhované PP Dymokursko jsou k nahlédnutí v pracovní dny po telefonické domluvě (Helena Sedláčková, tel. 257 280 362) v kanceláři č. 4014b krajského úřadu na výše uvedené adrese.


Odkazy


Dokumenty ke stažení

Projednávání v oblasti ochrany přírody a krajiny

Úvodní informace k projednávaným dokumentům

Středočeský kraj je na základě § 77a odst. 2 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 114/1992 Sb.) oprávněn k vydání nařízení o vyhlášení maloplošného zvláště chráněného území v kategorii přírodní památka a přírodní rezervace, a to ve svém správním obvodu mimo území chráněných krajinných oblastí a národních parků. Ve zvláště chráněných územích platí základní ochranné podmínky dané zákonem č. 114/1992 Sb., které stanoví obecná omezení k zajištění předmětu ochrany, například zákaz umísťování staveb, používání intenzivních technologií nebo chemických prostředků. Nařízením kraje o zřízení chráněného území jsou dále stanoveny bližší ochranné podmínky odrážející stav konkrétních stanovišť a předmětu ochrany.

Vyhlášení zvláště chráněného území předchází proces projednání návrhu s dotčenými vlastníky pozemků, s obcemi a kraji a s dotčenými orgány veřejné správy, již mohou ve stanovených lhůtách uplatnit své připomínky a námitky. Projednání se řídí ustanovením § 40 a § 41 zákona č. 114/1992 Sb. Podrobné informace o jednotlivých návrzích na vyhlášení jsou dostupné níže.


Plány péče

Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství (dále jen krajský úřad), je na základě § 77a odst. 4 písm. e) zákona 114/1992 Sb. příslušným orgánem k projednání a schválení plánů péče o zvláště chráněná území kategorie přírodní památka a přírodní rezervace. Plán péče je podle § 38 zákona č. 114/1992 Sb. odborný a koncepční dokument, který na základě údajů o dosavadním vývoji a současném stavu zvláště chráněného území navrhuje opatření na zachování nebo zlepšení stavu předmětu ochrany ve zvláště chráněném území a na zabezpečení zvláště chráněného území před nepříznivými vlivy okolí v jeho ochranném pásmu. Současně je podkladem pro jiné plánovací dokumenty (např. lesní hospodářské plány a územní plány) a pro rozhodování orgánů ochrany přírody. Pro fyzické ani právnické osoby není plán péče závazný.

Před schválením plánu péče vydá orgán ochrany přírody oznámení o možnosti seznámit se s návrhem plánu péče. Oznámení zveřejní na Portálu veřejné správy a zašle dotčeným obcím, které je zveřejní na své úřední desce. Krajský úřad kromě toho nad rámec zákona zveřejňuje projednávané plány péče včetně příloh na těchto stránkách. Podrobnosti ke konkrétním plánům jsou dostupné v jednotlivých kapitolách.

Poznámka: Vzhledem ke značným objemům dat jsou v některých případech zveřejněné plány péče bez grafických příloh (mapy, fotografie). Kompletní plány péče jsou samozřejmě k dispozici v sídle krajského úřadu.