Agregátor obsahu

Zpět Další peníze pro kraj ze SFDI. Určeny jsou například na obchvat Kralup nad Vltavou či nové silnice u Mladé Boleslavi.

Krajští radní na svém dnešní zasedání schválili přijetí bezmála třísetmilionové dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Přitom v posledních týdnech už radní schválili nejdříve přijetí 800 milionů korun, poté dalších více než 873 milionů korun. S připočtením dnes schválené cifry se tedy celková částka vyšplhala na zhruba 1,96 miliardy korun. Dnes schválené dotace už mají přiřazené své projekty.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) letos ve Středočeském kraji na opravy, modernizaci a výstavbu nových silnic vydá 1,96 miliardu korun – krajští radní dnes schválili dodatek smlouvy, který navyšuje původních zhruba 1,67 miliardy korun o dalších 286,56 milionu korun. „V únoru jsme nejprve schválili smlouvu na 800 milionů korun, minulý týden jsme schválili další smlouvu na 873 milionů a dnes dodatek k první, únorové smlouvě, za dalších 286,56 milionu korun. Přitom v únorové smlouvě už bylo jasně řečeno, na které projekty peníze poputují. Celkově tedy vybrané stavby spolknou bezmála 1,1 miliardy korun,“ upřesňuje Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy a pokračuje: „ Peníze, které jsme schválili minulý týden, půjdou na opravy silnic.

Nejvíce finančních prostředků ze zhruba 1,1 poputuje na výstavbu obchvatu Kralup nad Vltavou. SFDI tu bude spolufinancovat všechny tři etapy. „ Původně avizovaná čtvrtmiliarda korun se zvýší na 280,355 milionu korun. Půjde o stavbu úseků od mimoúrovňového křížení s dálnicí D7 u Středokluk, obchvat města a poté jeho napojení na dálnici D8 na sjezdu u Úžice,“ říká Karel Bendl s tím, že obchvat by měl zhruba spolknout necelých 4,7 miliardy korun. „ Aktuálních 280,355 milionu korun by mělo jít na zejména na přípravu, ale i realizaci akcí, a to především na silnice postižené nedokončeným Pražským okruhem.

Finanční prostředky dále poputují na investorskou přípravu propojky mimoúrovňových křižovatek u Kosmonos a Bezděčína (silnice II/610), třetí etapu výstavby obchvatu Kosmonos (opět silnice II/610), rozšíření Třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi, stavbu propojky průmyslové zóny Plazy s dálničním křížením u Kosmonos, opravu silnice II/101 mezi Úvaly a Říčany, opravy komunikací plnících funkci nevybudovaného Pražského okruhu, mostů v Nymburku, I. etapu úpravy silnice III/11822 od Solenic po křižovatku se silnicí III/0046, dále silnic II/268, II/610, III/2768, II/272, II/276, dvou mostů a také přípravu opatření pro posílení silnic kvůli budoucí výstavbě dalších reaktorů v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. „ Co se týče posílení silnic, které budou využívané při dostavbách jaderných elektráren, pak jsme finanční prostředky získali na základě vládních usnesení. Jde sice o stavby na naší silniční síti, ale jsou důležité i z hlediska státu. Tyto peníze nelze využít na jiné, než předem určené stavby. Nevyčerpané prostředky se vždy převádí do dalších let. Celkově jde o dvanáct milionů korun,“ uvádí Karel Bendl.

V roce 2023 SFDI na všech smlouvách do středočeské silniční sítě načerpal 2,1 mld. Kč, což zahrnuje veškeré investiční i neinvestiční prostředky na všech smlouvách.

Naše projekty

Agregátor obsahu

 

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00