Agregátor obsahu

Zpět Na celovečerní film o Mašínech poskytne kraj půl milionu korun. Investice naláká turisty do regionu

Kraj podpoří výrobu celovečerního filmu o bratrech Mašínech s názvem „Bratři,“ který by měl mít premiéru letos na podzim. Zastupitelé schválili individuální neinvestiční dotaci pro společnost FilmBrigade s.r.o. ve výši 500 tisíc korun.

Film „Bratři“ se věnuje příběhu skupiny bratří Mašínů, který dodnes ve společnosti budí protikladné názory. Pětice mladých mužů v čele s bratry Mašíny se v roce 1953 rozhodla přes Východní Německo emigrovat, do Západního Německa se povedlo dostat pouze sourozencům Mašínovým a Milanu Paumerovi, ostatní členové byli zatčeni a popraveni. Tvůrci filmu chtějí pracovat s rozporuplným tématem, zda lze vzhledem k tragickým okolnostem útěku skupinu považovat za hrdiny nebo vrahy. V hlavních rolí bratrů Radka a Ctirada se představí Jan Nedbal a Oskar Hes pod vedením režiséra Tomáše Mašína.

Filmová tvorba přispívá k propagaci míst, kde se natáčelo. „Pro Středočeský kraj je nezpochybnitelným přínosem hostit filmaře a díky jejich tvorbě náš region popularizovat. Filmová místa jsou skvělým prostředkem, jak motivovat turisty k výletu k nám, ale také jak zvýšit povědomí o naší historii,“ vysvětlil pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda. Natáčelo se například v Poděbradech, obci Zlonice, Mělníku, Králově Dvoře nebo v lesích Voděradských Bučin. Scény natáčené na území Středočeského kraje tvoří zhruba 40 % celkové stopáže.

Film vzniká ve spolupráci s Českou televizí, Státním fondem kinematografie a národním dopravcem České dráhy. Kvalitu připravovaného projektu posoudili také odborníci z Vojenského historického ústavu nebo historik se specializací na 20. století PhDr. Petr Blažek. Diváci jej uvidí pravděpodobně na konci října tohoto roku.


© foto Památník tří odbojů

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Konference  

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00