Zpět Více než 30 milionů korun míří na podporu malých obcí. Oprav se dočkají i dvě kaple

Radní dnes schválili 64 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Největší dotace míří na intenzifikaci ČOV Měšice (1 999 000 Kč). Záměr ještě musí projednat zastupitelé.

Některé obce peníze použijí na opravu sakrálních staveb. V obci Chotutice na Kolínsku využijí prostředky na sanaci a udržovací práce v místní kapličce (487 000 Kč). Kaple sv. Anny v Husí Lhotě se rovněž dočká opravy (200 000 Kč). Ve Třebovli na Kolínsku pořídí ukazatel rychlosti (321 000 Kč). Ve Všetatech na Rakovnicku zrekonstruují podlahovou krytinu v sokolovně (307 000 Kč). V obci Starkoč u Kutné Hory nainstalují nové veřejné osvětlení (200 000 Kč). V obci Šebestěnice bude mít hasičská zbrojnice nová požární vrata (113 224 Kč). Ve Vráži u Berouna zrekonstruují ulici Květnová (1 209 000 Kč).

„I tentokrát jsou mezi podpořenými žádostmi obecní projekty, ať už z oblasti dopravní či technické infrastruktury, občanského vybavení či projekty zaměřené na úpravu veřejných prostranství. Finanční situace, zejména malých obcí v okamžiku, kdy mají investovat, totiž není v žádném případě jednoduchá. Současně bych rád vyzval další obce v kraji, aby se svými projekty do dotačního programu přihlásily. Termín podávání žádostí v rámci aktuálně otevřeného programu končí 28. června,“ konstatuje náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar.

Poskytnutí dotací vychází z Programu 2021-2024 pro poskytování dotací na rozvoj obcí do 2000 obyvatel ze Středočeského Fondu obnovy venkova. Program je vyhlášen na čtyři roky a obce z něj mohou získat 1000 Kč na jednoho obyvatele a využít je na jakoukoli obecní infrastrukturu. Menší obce (do 199 obyvatel) mohou žádat o maximální dotaci 200 000 Kč. Celkový objem finančních prostředků na celé čtyřleté období činí 578 milionů korun.