Agregátor obsahu

Zpět Zastupitelé pověřili předsedu klubu hnutí ANO 2011, aby zahájil jednání se společností Agrofert za účelem kompenzace škody způsobené střetem zájmu Andreje Babiše

Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém dnešním jednání pověřilo předsedu zastupitelského klubu hnutí ANO 2011, aby zahájil jednání se společností Agrofert o poskytnutí finančního daru ve výši 24,76 milionu korun, a to za účelem kompenzace škody, která vznikla neproplacením dotací způsobené střetem zájmu předsedy hnutí Andreje Babiše. Důvodem je skutečnost, že Ministerstvo pro místní rozvoj ČR na počátku letošního roku rozhodlo, že pět projektů čtveřice příspěvkových organizací Středočeského kraje v dotačních řízeních kvůli porušení zákona o střetu zájmů u veřejných zakázek neproplatí nebo neproplatí zcela.

V rámci Středočeského kraje se rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj ČR o neproplacení dotací týká celkem pěti projektů. Konkrétně Vyšší odborná škola a Střední odborná škola v Březnici pořídila traktor s čelním nakladačem a další mechanizační techniku za více téměř 2,4 milionu korun. Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola v Benešově nakoupila za 2,7 milionu kloubový nakladač, návěs a traktor pro výuku autoškoly. Dále Školní statek Středočeského kraje ve dvou projektech vysoutěžil šest traktorů, dohromady za téměř 17,3 milionů korun. Střední odborná škola a učiliště v Nymburku nakoupila techniku za zhruba pět milionů korun. „Všechny naše organizace měly původně čerpat peníze z evropských fondů, nicméně o dotaci, která měla pokrýt nákupy z podniků v rámci holdingu Agrofert, s největší pravděpodobností definitivně přijdou. Proto jsme dnes jako zastupitelstvo kraje pověřili předsedu klubu Hnutí ANO 2011, aby s Agrofertem jednal o tom, zda by příspěvkovým organizacím za neproplacenou dotaci poskytl v odpovídající výši finanční dar. Důvodem neproplacení je dle ministerstva právě střet zájmu předsedy hnutí, proto pověření směřuje předsedovi tohoto zastupitelskému klubu,“ vysvětluje radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

V některých případech kraj poskytl dopředu svým příspěvkovým organizacím finanční prostředky na nákup techniky s tím, že po získání dotace budou vráceny zpět do rozpočtu Středočeského kraje. „Nyní budeme muset přistoupit k tomu, že organizacím půjčené finanční prostředky ponecháme, což se však samozřejmě promítne do krajského rozpočtu, který s tímto výdajem nepočítal,“ dodává náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar.

Krajské příspěvkové organizace se proti rozhodnutí o neproplacení dotací Ministerstvem pro místní rozvoj snaží bránit, nicméně v případech, kde bylo již podáno odvolání, nebylo subjektům vyhověno a stále platí rozhodnutí o neposkytnutí dotace. „Věřím, že zastupitelský klub hnutí ANO udělá maximum pro to, aby střetem zájmu předsedy hnutí nebyl poškozen Středočeský kraj a jeho příspěvkové organizace a současně nedošlo k neočekávaným výdajům z krajského rozpočtu. Tyto peníze nám budou samozřejmě chybět. Finance bychom totiž využili například na inovační projekty ve školství či jiné plánované investice,“ uzavírá radní Milan Vácha.

V řešení jsou dále dosud nevyplacené dotace Ministerstvem zemědělství v programu Centra odborné přípravy pro dvě zemědělské školy za projekty zrealizované v roce 2021. Předmětem projektů bylo pořízení zemědělské techniky. Celkem by se mělo jednat o 3,295 milionu korun.

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Konference  

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00