Opolské vojvodství chce být především dobrým sousedem v trojúhelníku zemí Polsko, Česko a Německo. Vlivy těchto zemí se v regionu mísily po staletí a pestré národnostní složení je dodnes přínosem, především pro rozvoj vztahů se zahraničím.

První zmínky o regionu pocházejí z poloviny 9. století, kdy bylo území dnešního Opolského vojvodství součástí Velkomoravské říše. Bujná vegetace, významné církevní a světské památky, dobře vybudovaná turistická infrastruktura a řada rekreačních možností nabízí vyžití všem zájemcům o region, polskou kulturu a přírodní zajímavosti.

Rozloha: 9 412 km2
Počet obyvatel: 984 345 (2019)
Hlavní město: Opole
Další významná města: Brzeg, Paczków, Nysa, Kedzierzyn-Kozle

 

POLITICKÁ CHARAKTERISTIKA REGIONU:

Opolské vojvodství je se svými 11 územními kraji, městem Opolí a 71 obcemi jedním z nejmenších vojvodství z celkem 16 regionů v Polsku. Nové územní členění platí od 1. ledna 1999 a bylo vypracováno s ohledem na vstup země do Evropské unie. Od té doby funguje územní samospráva na třech úrovních: vojvodství, kraje a obce. Správním centrem stejnojmenného vojvodství a provinciálním hlavním městem Horního Slezska je město Opole.

V čele Opolského vojvodství stojí maršálek pan Andrzej Bula.

EKONOMIKA A INFRASTRUKTURA:

  • výborná dopravní infrastruktura a napojení na vnitrostátní i mezinárodní silniční síť (centrální poloha na křižovatce cest Berlín - Vídeň - Praha - Varšava - Kyjev)
  • dobré podmínky pro zemědělství
  • zdroje minerálů
  • dřevozpracující, papírenský, chemický a kovoobráběčský průmysl, stavebnictví a hutnictví
  • sklářská výroba a výroba keramiky

OPOLE:

Hlavní město Opolského vojvodství má více než 130 000 obyvatel. Opole leží na řece Odře, která městem protéká v délce 20 km. Nejvýznamnější památkou je katedrála Vyvýšení sv. Kříže, kde jsou pohřbeni příslušníci opolské větve královského rodu Piastovců. Zachovalé historické jádro skrývá i další poklady, mezi které rozhodně patří radnice a také Piastovská věž, pozůstatek knížecího zámku. Obě památky pocházejí ze 13. století.

Opole je nejen správním centrem regionu, ale rovněž centrem kultury a vzdělanosti - je sídlem 3 vysokých škol a 2 vysokoškolských institutů.

Městu Opoli byla udělena čestná plaketa Rady Evropy za činnost pro Evropu za rok 1999.

BRZEG:

Západní metropole Opolského vojvodství se pyšní zámkem, jenž je odborníky označován za "slezský Wawel" a patří k nejvýznamnějším pamětihodnostem regionu. Zámek vybudovaný italskými architekty v renesančním stylu byl až do 17. století sídlem rodu Piastovců. Zámek je obklopen nádherným parkem.

ODKAZY:

Oficiální stránky regionu Opolské vojvodství

Oficiální stránky města Opole

Informace o zámku Brzeg