SICHUAN

              

Provincie Sichuan je rovněž nazývána "zemí hojnosti". Nachází se na horním soutoku řeky Yangtze v jihozápadní části Číny. Sichuan je vyhledávaným turistickým cílem díky své velkolepé krajině, dlouhé historii, hluboké kultuře a exotickým etnickým zvykům. Ve světě je Sichuan proslaven svojí tradiční kuchyní.

Rozloha: 485 000 km2
Počet obyvatel: 80 500 000 (2011)
Hlavní město: Chengdu

 

POLITICKÁ CHARAKTERISTIKA REGIONU:

Provincie Sichuan je rozdělena na 21 samosprávných obcí a prefektur a 180 krajů (města/okresy). Nejvyšším politickým představitelem regionu je guvernér pan Yi Lin (zvolený v lednu 2013).

EKONOMIKA A INFRASTRUKTURA:

  • jedna z nejúrodnějších a zemědělsky nejdůležitějších oblastí Číny
  • strojírenství, chemický průmysl, ropné rafinérie
  • textilní výroba, potravinářský průmysl
  • výroba hedvábných výrobků, stříbrných a měděných šperků
  • hojnost přírodních zdrojů - vanad, titan, zemní plyn aj.
  • celosvětově bezkonkurenční pro své hydrologické zdroje, použitelná zásoba vodní energie čítá 110 mil. kw

CHENGDU:

Chengdu je slavné historické a kulturní velkoměsto, metropole střední Číny. První zmínky o něm pocházejí již ze 2. století. Město hrálo důležitou roli v historii, je zde několik zajímavých buddhistických chrámů a řada parkových ploch. Chengdu je centrem vědy, technologií, obchodu, financí a dopravním uzlem jihozápadní Číny, zároveň je také městem brokátu a ibišku.

Světoznámé je zdejší centrum chovu pandy velké. Stanice pečuje o více než čtyři desítky pand a kromě turistických účelů je zde vybudováno vědecké centrum, které se zabývá spoluprací s dalšími pracovišti ohledně zachování populace těchto ohrožených zvířat.

ODKAZY:

Informace o Provincii Sichuan

Recepty českých jídel v čínštině