Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Začlenění Středočeského kraje do Evropské aliance pro učňovské vzdělávání

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) stvrdila v úterý 15. října 2019 svým podpisem začlenění Středočeského kraje do Evropské aliance pro učňovské vzdělávání (EAfA). Stalo se tak během slavnostního ceremoniálu nových členů EAfA, který se konal v Helsinkách.

Přistoupení Středočeského kraje k Evropské alianci pro učňovské školství, jejímž hlavním cílem je jak posílení kvality, nabídky a obrazu učňovského vzdělávání v Evropě, tak i podpora mobility učňů, projednali a schválili zastupitelé kraje v červnu letošního roku. „Vstupem do aliance deklarujeme svou odpovědnost za stav učňovského vzdělávání ve Středočeském kraji. Jsem skutečně pyšná na to, že jsme prvním krajem v rámci republiky, který se stává členem tohoto společenství,“ komentovala slavnostní akt hejtmanka. Podle jejích slov projevila zájem o vstup do aliance i Hospodářská komora ČR, s níž bude v oblasti učňovského školství úzce spolupracovat. Členství v alianci je bezplatné.

Kromě národních vlád jsou členy EAfa také společnosti a obchodní organizace, průmyslové, obchodní a řemeslné komory, poskytovatelé vzdělávání a odborné přípravy, mládežnické a neziskové organizace, regionální i místní orgány, sociální partneři, profesní organizace a podniky.

Platforma aliance umožňuje svým členům najít partnery, podporovat akce, rozvíjet nové myšlenky a aktivity i poskytovat přístup k novinkám a nástrojům v oblasti učňovského vzdělávání. Členové aliance mohou využívat služeb podpory učňovského vzdělávání, které poskytují online zdroje a možnosti vytvářené sítě.

Informace o středním odborném vzdělávání ve Středočeském kraji:

Střední odborné vzdělávání probíhá v oborech vzdělávání středních odborných škol a středních odborných učilišť. Ukončením vzdělání mohou žáci získat střední vzdělání, střední vzdělání s výučním listem nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou. Ve školním roce 2018/2019 se vzdělávalo ve 115 školách všech zřizovatelů bez nástavbového studia celkem 25 180 žáků.

Systémová podpora učňovského školství patří mezi priority Středočeského kraje. Cílem kraje je podpořit zájem žáků o řemeslné obory, které jsou požadovány trhem práce, formou stipendií, hrazených z rozpočtu Středočeského kraje. Jedná se především o obory stavební, strojírenské, elektrotechnické, potravinářské a zemědělské obory. Roční náklady programu činí 15 milionů korun, tj. 600 000 €.

ODKAZY na důležité projekty