Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Návštěva partnerské knihovny z Opole v Kladně

V rámci mezinárodní spolupráce navštívili v říjnu 2019 pracovníci Wojewódzskej Biblioteky Publicznej Im. Emanuela Smolki z polského Opole Středočeskou vědeckou knihovnu v Kladně.
Spolupráce a vzájemné partnerství obou knihoven se datuje od roku 2008, kdy byla podepsána první z partnerských dohod. Od té doby se pracovníci knihoven pravidelně navštěvují, přivážejí výstavy s literární či historickou tematikou, vyměňují si publikace, zkušenosti a navštěvují knihovny a zajímavá místa.
V loňském roce navštívili pracovníci SVK v Kladně Opole s výstavou Bohumila Hrabala, letos v říjnu přijely kolegyně z Opole na oplátku do Kladna. Ve skupině kolegů byla zástupkyně ředitele knihovny z Opole Violetta Labedzka, pracovnice oddělení akvizice Miroslawa Wasovicz a pracovnice oddělení bibliografie Beata Stepniak.
První den jsme kolegyním ukázali významné místo v blízkém okolí – Památník Lidice a obec Lidice. Navštívili jsme expozici v muzeu Památníku Lidice, pietní území se sochou zavražděných lidických dětí i Lidickou galerii, ve které právě probíhala výstava nejlepších prací oceněných v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě v Kladně. Večerní program patřil poslechu jazzového koncertu Emmy Larsson ve studovně knihovny, při kterém se mohli pozdravit se zástupci úřadu Středočeského kraje – vedoucí Odboru kultury a památkové péče SK Mgr. Kateřinou Pešatovou.
Druhý den (23. 10.) navštívila skupina Národní knihovnu, kterou provedl zástupce ředitele služeb PhDR. Zdeněk Matušík a Mgr. Karolína Kasalová, vedoucí zahraničního odd. NK ČR. Exkurze v knihovně i v historické části Klementina – v astronomické věži, barokní knihovně a zrcadlové kapli – byla výjimečným zážitkem, který zahraniční hosty nadchl. Jen pár kroků přes Mariánské náměstí si kolegyně prohlédli Městskou knihovnu, kterou provedla Jitka Laixnerová a zázemí akvizičního a expedičního oddělení, které odkryla vedoucí akvizice Jana Krpatová. Návštěvy obou velkých knihoven byly pro kolegyně z Polska dle jejich slov velmi zajímavé a odnesly si mnoho poznatků pro svou práci. Po skoro hodinové prohlídce MěK Praha zbyl krátký čas na prohlídku Prahy, nedalekého Karlova mostu a Malostranského náměstí. Od 15 hodin pak skupina vyzkoušela prohlídku Neviditelné výstavy v Novoměstské radnici - hodinovou procházku bytem, galerií i restaurací v absolutní tmě. Tato část dne kolegyně z Opole velmi pozitivně překvapila. Večer byl opět naplánovaný program v knihovně – od 18 hodin se zde konala vernisáž výstavy Sametová – očima 8 kladenských fotografů.
Poslední den (24. 10.) si prohlédli kolegové Středočeskou vědeckou knihovnu v Kladně – navštívili oddělení akvizice, služeb i digitalizaci. Po srdečném setkání s dalšími kolegyněmi a diskusi o budoucí spolupráci a její náplni skupina navštívila Městskou knihovnu v Kladně, kterou provedla ředitelka Jana Machová. Po její prohlídce vyrazili polští přátelé na cestu zpět.

ODKAZY na důležité projekty