Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Spolupráce regionů 4-dohody po pandemii Covid19

Na online konferenci dne 15. června 2020 se setkali čelní představitelé regionů 4-Dohody, aby probrali své zkušenosti a krizový management v průběhu  pandemie koronaviru, zhodnotili vývoj situace a společně se dohodli na formách spolupráce a pokračování projektů, které byly takto náhle a nečekaně přerušeny.

Při vyhodnocování regionů v jejich boji s pandemií z toho vyšel Středočeský kraj velice dobře, mezi partnerskými regiony 4-Dohody měl jasně nejmenší počet ankažených a nejm´éně úmrtí způsobených tímto zákeřným virem. Také zásoby ochranných pomůcek jsou nyní nastaveny společně s distribučním systémem, tak aby vše efektivně fungovalo. Nejhůře na tom byl region Burgundsko Franche Comte , kde nouzový stav skončil teprve před pár dny a jejich restriktivní opatření jsou platná ve větší míře než na území ostatních partnerských regionů. jak ale můžeme všichni souhlasit se státní tajemnicí regionu Porýní Falc, druhou vlnu koronaviru si již nemůžeme dovolit - ve všech regionech jsou obrovské následky a to hlavně v dopadu ekonomického hlediska a budou mít za následek úpadek financí v sektoru gastro, turistický ruch a další.

Proto bylo uvítáno téma rozjezdu pracovních skupin, ustanovených na Fóru hejtmanů , které by měly sdílet své zkušenosti v oblastech, které jsou v této době velmi diskutovaná- a to zejména- domácí cestovní ruch, distanční vzdělávání, digitalizace, inovace... tato všechna témata budou náplní činností skupin, které se nyní budou setkávat online.

Zachována by měla být i dřívější spolupráce a projekty 4-dohody zaměřené hlavně na mobilitu mládeže - a to v měřítku, v jakém to dovolí epidemologická situace v regionech, ale na tom, že výměna zkušeností mezi mládeží a jejcih výměnné studijní pobyty jsou nutností pro Evroobčany se shodli opět všichni lídři.

Opolský maršálek, tajemnice a viceprezdentka z Porýní Falce i viceprezident z Burgundska Franche Comte se také shodli, že interegionální spolupráce má obrovský význam a je nutné v ní pokračovat, ikdyž vzhledem k přísným opatřením bude nyní realizována zvlášt formou online setkání a pokud to bude možné, měla by být tato myšlenka podporována i v rámci evropských komisí k docílení společných zájmů jako je například nastavení systému sledování infikovaných osob. 

Na závěr setkání byla shrnuta vize do budoucnosti , která vyzdvihla význa pracovních sklupin a nastavení jejich spolupráce a sdílení poznatků a zkušeností a případné rozšíření oblasti spolupráce i na oblast zdravotnictví, které se v posledních dnech ukázalo jako klíčová oblast.

ODKAZY na důležité projekty