Fotodokumentace

     

    

     

Propagace turistických destinací - Road Trip II

Propagace turistických destinací aneb "ROAD TRIP" je pokračování úspěšného projektu pro podporu cestovního ruchu ve Středočeském kraji. Cílem tohoto projektu bylo rozšíření povědomí o nejvýznamnějších historických a přírodních atraktivitách Středočeského kraje z oken parního vlaku jakožto tradičního historického dopravního prostředku. Projekt by měl přinést především zvýšení turistické návštěvnosti a zatraktivnění pro cílové skupiny, jako jsou rodiny s dětmi, senioři a handicapovaní občané.

Všechny jízdy byly určeny pro novináře, odbornou veřejnost (cestovní kanceláře a agentury, informační střediska) a studenty se zaměřením na cestovní ruch. Návštěvníci poté prezentují své zkušenosti z jízd prostřednictvím výstupů na internetových stránkách či rozšiřují nabídku cestovní kanceláře či agentury.

V rámci projektu se uskutečnily 4 jízdy parním vlakem:

  • 1. jízda (8. 6. 2012): Praha – Příbram – Praha,
  • 2. jízda (22. 6. 2012): Praha – Sázava – Český Šternberk – Praha
  • 3. jízda (7. 9. 2012): Praha – Dobříš – Praha
  • 4. jízda (26. 9. 2012): Praha – Mladá Boleslav – Praha

První historickou vlakovou soupravu, která vyrazila na trať 8. 6. 2012, táhla parní lokomotiva 477.0 „Papoušek". V plánu byla návštěva Hornického skanzenu Březové Hory, kam byli návštěvníci dopraveni vojenskými auty a kde mohli obdivovat doly Anna a Prokop, projet se hornickým vláčkem a prohlédnout si tak několik kilometrů hornických štol. V neposlední řadě na ně čekalo seznámení s unikátními parními těžními stroji.

Druhou zastávkou byl Památník Vojna – autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.

Druhá jízda se uskutečnila 22. 6. 2012 a zavezla účastníky ROAD TRIPU do Sázavy, města známého především tradiční sklářskou výrobou. Součástí výletu byla proto i prohlídka  provozu a výrobků skláren Kavalier. Dalším místem turistického putování byla národní kulturní památka Klášter Sázava, který založil v 11. století poustevník sv. Prokop s Přemyslovskými knížaty Oldřichem a Břetislavem I. Poslední zastávkou jízdy historickým vlakem se stal Český Šternberk, který sám o sobě vybízí k návštěvě a prohlídce hradu, zdejší hladomory  i výstavy s názvem „Babiččiny kočárky".

V rámci předposlední letošní jízdy dne  7. 9. 2012 představil Středočeský kraj zájemcům krásy  Dobříšska, především pak místní dominantu –  rokokový zámek, který pochází z let 1745-1765. Kromě studentů cestovního ruchu, novinářů a odborné veřejnosti se tentokrát půvaby našeho regionu kochali také zástupci vedení Středočeského kraje radní Zuzana Jentsche Stöcklová, radní Milan Němec a náměstek Robin Povšík, kteří také na připravené tiskové konferenci představili celý projekt.
 
Pro zájemce zde také čekal  bohatý doprovodný program v areálu: hod bojovou sekerou, výuka dobového tance, výuka šermu, vrh oštěpen, atd. Pro studenty byla připravena zábavná a vědomostní soutež – orientační běh po areálu zámku s úkoly a otázkami. Po dopravní stránce měl výlet na starosti historický dopravní skvost lokomotiva 434.2 „Dvojka". Pro přepravu z nádraží k zámku byly připraveni veteráni.

Čtvrtá a poslední jízda vedla do Mladé Boleslavi dne 26. 9. 2012. Zde na zájemce čekala prohlídka Muzea Škoda Auto a také Muzea Mladoboleslavska.

Během všech jízd se pasažéři vlaku mohli účastnit odborných přednášek na téma historie Středočeského kraje, atraktivní destinace Středočeského kraje i méně známá místa nebo aktuální témata cestovního ruchu ve středočeském regionu

 

Propagace turistických destinací - Road Trip

Projektový záměr s názvem „Propagace turistických destinací – Road trip" je další z aktivit Středočeského kraje na podporu cestovního ruchu v regionu. Jedná se o další z projektů, který je spolufinancován z Regionálního operačního programu Regionu soudržnosti Střední Čechy. Projekt se uskutečnil v roce 2011.

Cílem projektu bylo rozšíření povědomí o nejvýznamnějších historických a přírodních atraktivitách Středočeského kraje z oken parního vlaku jakožto tradičního historického dopravního prostředku. Projekt by měl přinést především zvýšení turistické návštěvnosti a zatraktivnění pro takové cílové skupiny, jako jsou rodiny s dětmi, senioři a handicapovaní občané.

Jízdy byly určeny především novinářům, zástupcům cestovních kanceláří, informačních center a studentům středních škol se zaměřením na cestovní ruch. Jízd se zúčastnili studenti z Horek nad Jizerou, Příbrami, Stochova a Poděbrad.

V rámci projektu se uskutečnily čtyři jízdy parním vlakem se čtyřmi různými trasami a doprovodným programem.

Datum: 3. 6. 2011

Trasa: Praha – Nymburk – Poděbrady – Praha

Typ lokomotivy: 475.1 ŠLECHTIČNA

První historický vláček tažený parní lokomotivou sestavený se čtyř vagónů vyjel v pátek 3. 6. 2011 krátce před polednem z Masarykova nádraží v Praze. První zastávka se konala na nádraží v Nymburce, odkud byli pasažéři vlaku převezeni historickými autobusy Praga a Škoda RTO alá „Dovolená s Andělem" do proslulého „Postřižínského pivovaru", který výrazným způsobem zpopularizoval film režiséra Jiřího Menzela „Postřižiny" natočený na motivy stejnojmenné povídky geniálního vypravěče Bohumila Hrabala, jenž v Nymburce prožil část svého dětství. Po prohlídce pivovaru a ochutnávce tamních piv tytéž historické autobusy odvezly účastníky exkurze zpátky na nádraží, odkud se vlak vydal do Poděbrad.

Druhá zastávka se konala v Poděbradech, kde byli účastníci jízdy přivítáni místními hostiteli v dobových kostýmech z První republiky. V Poděbradech se v těchto dnech konal festival „Dny filmové hudby v Poděbradech".

2. jízda

Datum: 25. 6. 2011

Trasa: Praha – Kutná Hora – Praha

Typ lokomotivy: 464.0

V sobotu 25. 6. 2011 vyjel historický parní vlak na svou druhou jízdu, která měla tentokrát pouze jeden cíl, ale o to významnější. V rámci cesty byla naplánována návštěva města Kutná Hora včetně prohlídky Galerie Středočeského kraje (GASK), kde bylo možné shlédnout mimo jiné vzácnou iluminaci „Těžení stříbra v Kutné Hoře".

Všechno bylo dokonale načasováno – před prohlídkou galerie v Jezuitské koleji měli účastníci možnost vidět pestrobarevný průvod s králem Václavem IV. a královnou Žofií Bavorskou v čele, rytíře na koních, vlajkonoše, zbrojnoše, havíře v perkytlích a stovky nádherných kostýmů – to vše za zvuků zvonů, bubnů a píšťal. Kutná Hora se tak díky jedné z největších historických akcí v České republice vrátila o šest století nazpět. Náměstí se proměnilo v kolbiště, kde se konalo velké turnajové klání, a kam také dorazil Václav IV. s dvořanstvem.

Účastníci Road tripu si dále mohli vychutnat gotickou atmosféru na XX. Královském stříbření Kutné Hory. Jedná se o každoroční slavnost připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora.

3. jízda

Datum: 9. 9. 2011

Trasa: Praha – Lužná u Rakovníka – Stochov (Lány) – Praha

Typ lokomotivy: 354.1

V pořadí třetí jízda historického vlaku taženého lokomotivou 354.1 vezla pasažéry po trase Praha –  Lužná u Rakovníka – Stochov – Praha. První zastávka na této téměř celodenní cestě Křivoklátskými lesy se konala v Hostivici, kde si mohli cestující poslechnout vystoupení skupiny Frajéři z galerky. Dále mašinka zamířila do Lužné u Rakovníka, kde se pasažéři po výstupu neocitli jako obvykle na nástupišti, ale přímo v prostorách Muzea Českých drah mezi desítkami historických lokomotiv a vagónů.

Cesta dále pokračovala do stanice Stochov, odkud byli cestující převezeni vozy taženými koňmi do Muzea TGM v Lánech. Zde je přivítal ředitel muzea spolu se starostou obce Lány, která se mimo jiné pyšní titulem Vesnice Středočeského kraje roku 2009. V muzeu bylo možné připomenout si život a dílo prvního československého prezidenta T. G. Masaryka nebo shlédnout módní přehlídku dobového spodního prádla, ktera především pány velmi zaujala.

Studenti odborných škol měli místo prohlídky muzea na programu návštěvu Lánské obory včetně odborného výkladu a návštěvu Muzea sportovních vozů v Lánech.

4. jízda

Datum:30. 9. 2011

Trasa: Praha – Křivoklát – Karlštejn – Praha

Typ lokomotivy: 498.1 ALBATROS

30. září 2011 se uskutečnila zatím poslední jízda historického parního vlaku. Drtivá většina návštěvníků se s ním loučila nelehce. První zastávka se konala v Křivoklátě, odkud se účastníci Road tripu hromadně vyšplhali až k samotnému hradu. Zde je přivítal kastelán a pak už následoval bohatý program – prohlídka hradu, oběd v hradních prostorách, lukostřelba, testování historických mučících nástrojů, ražba mincí nebo ochutnávka místních lahodných moků (medoviny a medového piva).
Při druhé zastávce byla návštěvníkům představena další gotická perla české architektury – hrad Karlštejn. Přesun k hradu a zpět zajistily koňské povozy.

Během každé ze čtyř jízd se uskutečnila tisková konference pro novináře a dále odborné semináře pro účastníky jízd. Přednášky byly zaměřeny především na turistické atraktivity Středočeského kraje včetně jejich historie a možnosti návštěv.